نقش وی آر اف در تهویه مطبوع

سیستم وی آر اف VRF ایجاد شرایط آسایش برای افراد حاضر در محیط های سربسته و یا حتی باز، یکی از اصلی ترین مسائل پیش روی طراحان، کارفرمایان پروژه های مختلف از کوچک تا بزرگ با انواع کاربری مسکونی، تجاری، اداری و صنعتی بوده است.

چه بسا این پارامتر در پروژه های با حساسیت بیشتر نظیر بیمارستان، هتل، فضاهایی که تعداد افراد بیشتری درآن در یک زمان حاضر هستند، اهمیت ویژه ای پیدا می کنند. از طرفی گسترده وسیعی از انواع سیستم های تهویه مطبوع پیش روی طراحان جهت انتخاب و استفاده قرار داشته که بسته به میزان حساسیت مورد نیاز دقت و کنترل ها ی شرایط اقتصادی پروژه و همچنین در دسترس بودن فضای مورد نیاز جهت استقرار تجهیزات و استقلال فضاها در مصرف انرژی و مزایا و معایبی که این سیستم ها در حالت های مختلف نسبت هم دارند. یکی به عنوان سیستم تهویه مطبوع پروژه انتخاب می شود.

 

طبقه بندی سیستم های تهویه مطبوع از نظر نحوه توزیع برودت و سرمایش به فضای مورد نظر

صرف نظر از نحوه تولید برودت و سرمایش که در داخل تجهیزات تهویه مطبوع صورت می پذیرد نحوه انتقال آن و توزیع آن نیز دارای انواع گوناگون می باشد.

گاه از طریق کانال کشی و توزیع هوای سرد در فضا بوده (ایرواشر–هواساز ROOF TOP PACKAGE)، گاه از طریق رساندن آب سرد توسط شبکه  لوله کشی فلزی به ترمینال های خروجی هوای سرد استفاده شده در فضای مختلف (انواع فن کویل) و گاهی از طریق رساندن مایع مبرد به ترمینال های خروجی هوای سرد در فضاهای مختلف (انواع اسپلیت و VRF) می باشد.

انواع تجهیزات مولد برودت

با توجه به مطالب ذکر شده سرمایش ساختمان از طریق انتقال ( هوای سرد، مایع مبرد) به فضای مورد نظر صورت می گیرد. جهت تولید هوای سرد و انتقال آن به محیط نیاز به تجهیزاتی است که هوای برگشتی از فضای تهویه شونده یا هوای تازه را خنک نموده که پس از خنک نمودن آن از طریق عبور کویل سرد و یا رطوبت زن بوسیله پاشش یا اسپری آب در مسیر هوای عبوری، آن را مجدد به فضای مورد نظر تزریق نماید.

که خود این تجهیزات توسط آب سرد (هواساز) و مایع مبرد (ROOF TOP PACKAGE) تامین برودت می شوند. تولید آب سرد بوسیله چیلر صورت می پذیرد که می تواند از دو نوع چیلر تراکمی و چیلر جذبی بسته به سیکل تبرید یه کار گرفته شده درون آن طبقه بندی شود، همچنین بسته به نوع کندانسور آن به دو نوع چیلر هواخنک و چیلر آب خنک طبفه بندی می گردد.

تولید مایع مبرد توسط سیکل تبرید تراکمی موجود در تجهیزات DX  (Direct Expansion) صورت می پذیرد که از دو بخش یونیت خارجی و داخلی تشکیل شده که این دو بخش توسط لوله کشی مسی به هم متصل می گردند که رایج ترین نمونه آن انواع اسپلیت موجود در بازار بوده که از دو بخش یونیت خارجی متشکل از (کمپرسور و کندانسور و شیر انبساط) و یونیت داخلی (اواپراتور) تشکیل شده است.

لازم به ذکر است اسپلیت ها برحسب نوع اواپراتور به انواع دیواری، کانالی، کاستی چهار طرفه، ایستاده  طبقه بندی می شود.

که به ازای هر یونیت داخلی ، یک یونیت خارجی مورد نیاز می باشد.

سیستم وی آر اف VRF چیست؟

وی آر اف VRF مختلف سه کلمه  (Variable Refrigerant Flow)  بوده  و یکی از سیستم های نو ظهور در صنعت تهویه مطبوع و تاسیسات می باشد که با تکیه بر استفاده از آخرین تکنولوژی روز دنیا و موجب کاهش چشمگیر مصرف انرژی و بهینه شدن فوق العاده راندمان سیستم شده است به نحوی که در آن دقیقاً به نسبت استفاده از تعداد تجهیزات و میزان سرمایش مورد نیاز جهت رسیدن به نقطه آسایش، مصرف انرژی صورت می پذیرد.

برای پاسخ دادن به سوال سیستم وی آر اف چیست می توان گفت که سیستم VRF دستگاه یکپارچه سرمایشی و گرمایشی است که به صورت دو تکه (شامل یونیت خارجی و یونیت های داخلی) ساخته شده و با لوله کشی مسی حاوی مبرد به یکدیگر متصل می شوند و به همین خاطر به آن اسپلیت مرکزی VRF نیز گفته می شود زیرا همانند اسپلیت (کولر گازی) به صورت دو تکه ساخته می شود. یونیت خارجی که در مکانی خارج از ساختمان مانند پشت بام یا حیاط نصب شده، به صورت مرکزی به چندین یونیت داخلی متصل می شود و سرمایش و گرمایش ساختمان را تامین می کند.

به طور علمی تر در پاسخ به سوال سیستم VRF چیست می توان گفت که این نام از سه حرف اول کلمات (Variable )به معنی متغیر=(Refrigerant )به معنی مبرد و (Flow )به معنی جریان اقتباس شده است. در سیستم وی آر اف با تکنولوژی خاصی می توان مقدار جریان مبردی که به هر یونیت داخلی (فن کویل) ارسال می شود را کنترل و دقیقا مطابق با نیاز مصرف کننده ، دمای هر یونیت داخلی را مستقلا و به میزان دلخواه تنظیم نمود.

وی آر اف ها به دو دسته کلی EHP و GHP تقسیم بندی می شوند. EHP مخفف Electric Heat Pump و GHP مخفف Gas Heat Pump است که EHP تماما با انرژی برق و GHP با انرژی گاز شهری (گاز طبیعی) کار می کند.

در یونیت خارجی وی آر اف نوع EHP یک یا چند الکتروموتور و در یونیت خارجی وی آر اف نوع GHP یک موتور احتراق داخلی گازسوز پیستونی (شبیه موتور اتومبیل) وجود دارد که یک یا چند کمپرسور اسکرال را به گردش در آورده و کمپرسور نیز عمل متراکم کردن مبرد و چرخش آن در مدار را بر عهده دارد. مبرد در مدار با لوله کشی به اواپراتورهای (مبدل های حرارتی) جاسازی شده در یونیت های داخلی (فن کویل ها) منتقل می شود و در اثر تبادل حرارت با هوای محیط داخل ساختمان، دمای هوای داخل ساختمان را کاهش یا افزایش می دهد.

همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید، یونیت های خارج از ساختمان روی بام مستقر و با لوله های مسی به یونیت های داخلی یا همان فن کویل ها متصل می شوند و هم عمل سرمایش هوای داخل را انجام می دهند و هم عمل گرمایش را.

سیستم وی آر اف VRF چیست؟

تفاوت سیستم VRV و VRF

تفاوتی بین وی ار اف VRF و وی ار وی VRV وجود ندارد. اولین باری که این سیستم تهویه مطبوع ابداع شد یک شرکت ژاپنی به نام Daikin (دایکین) این کار را انجام داد و شرکت های دیگر زمانی که این سیستم را تولید کردند با نام وی آر اف vrf روانه بازار کردند؛ پس تفاوتی بین این دو نام وجود ندارد.

قابلیت های سیستم وی آر اف VRF

در این سامانه تعداد زیادی یونیت داخلی توسط لوله کشی مسی به یک یونیت خارجی متصل می گردند به نحوی که تا 64 عدد پنل را می توان به یک یونیت خارجی متصل کرد.

سیستم وی آر اف VRF با برطرف کردن مشکلات و معایب سایر سامانه های تهویه مطبوع مرکزی و با توجه به نیاز حداقلی به سرویس و نگهداری و کاهش مشهود هزینه های مربوط به این بخش به سرعت در حال گسترش در سطح جهانی می باشد.

با توجه به عرضه 30 الی 40 ساله این سیستم در دنیا در ایران این سامانه در حدود 15 سال است که مورد بهره برداری قرار می گیرد. با وجود مقاومت ابتداییمه توسط  صنایع فعال در زمین تولید و عرضه چیلر، این سامانه به سرعت مورد اعتماد طراحان و مشاوران قرار گرفت و جایگاه خود را در سبد محصولات مورد نیاز کارفرمایان برای تهویه مطبوع پیدا کرده است، هر چند در برخی از پروژه ها با شرایط خاص استفاده از چیلر نیز همچنان بهینه می باشد. در شرح ذیل به برخی از مزایای سامانه وی آر اف VRF اشاره می شود.

چرا باید از سیستم وی ار اف استفاده کرد؟


در سیستم های تهویه مطبوع کولر گازی یا اسپلیت معمولا تعداد یونیت های داخلی و خارجی بسیار زیاد بود و معایب بسیار زیادی در آپارتمانها و بلوک های ساختمانی داشت چرا که تعداد واحدها بسیار زیاد بود که هم به معماری سایت ضربه میزد و از طرفی هم امکان کنترل تک تک یونیت های داخلی وجود نداشتغ بماند که راهکارهای بسیار زیادی مثل داکت اسپلیت نیز وجود داشت ولی کافی نبود. از همین رو دانشمندان و مخترعین این حوزه سعی کردند تا با ایجاد یک سیستم بی نقص این مشکلات را برطرف کنند که محصول نهایی امروزه با نام وی آر اف VRF شناخته میشود.

مزایای سیستم وی آر اف VRF

یکی از مزایای اصلی سامانه وی آر اف VRF نسبت به سایر سیستم های تهویه مطبوع کاهش چشمگیر مصرف انرژی است و همچنین انطباق کاهش مصرف انرژی بر میزان بار برودتی مورد نیاز ساختمان است به نحوی که دقیقاً به میزانی که بار برودتی لازم است وکمپرسور زیر بار رفته و با توجه به اهمیت بارهای جزئی ساختمان Partial Load در کاهش مصرف انرژی این مهم اتفاق می افتد، سایر عوامل نیز مانند استفاده از تکنولوژی  FUL DC INVERTER و EVI (تزریق بخار) در کمپرسور در کاهش مصرف انرژی نیز موثر هستند.

مزایای سیستم وی آر اف

انعطاف پذیری در طراحی، قابلیت سرمایش و گرمایش هم زمان، کاهش فضای مورد نیاز تاسیساتی و کوچکتر شدن رایزرها،حذف شدن ادوات مکانیکی (از قبیل شیر آلات) و همچنین الکترو پمپ های سیرکولاسیون،قابلیت کنترل و عیب یابی آسان مجموعه و هوشمند سازی سامانه تهویه مطبوع بدون نیاز به BMS و هزینه های گزاف آن و همچنین عدم خوردگی شبکه لوله کشی و نیاز بسیار کمتر سامانه وی آر اف VRF نسبت به سایر سیستم های تهویه مطبوع به تعمیر و نگهداری که موجب کاهش چشم گیر هزینه های مربوط به آن در وی آر اف VRF نیز از سایر مزایای این سیستم وی آر اف نیز میباشد.

لازم به ذکر است که سیستم های وی آر اف با ایجاد پروتکل های محافظتی و پشتیبانی گوناگون سبب می شود که به صورت بروز اشکال و خرابی برای بخشی از سیستم، هیچ گاه کلیه بخش ها و تجهیزات مجموعه از زیر بار خارج نشود.

در این بخش به صورت موردی به مزایای سیستم VRF میپردازیم:

  1. سیستم های وی آر اف کاربری ساده تر و آسان تری دارند.
  2. به دلیل راندمان بالاتر و صحیح تر کمپرسور عمر بیشتری دارند.
  3. هزینه تعمیر و نگهداری سیستم VRF کمتر از دیگر سیستم ها است.
  4. به دلیل اینورتر بودن فن داخلی یونیت وی آر اف صدای کمتری دارد.
  5. دقت بالا در گرمایش و سرمایش

سیستم وی ار اف یکی از جدیدترین سیستم های تهویه مطبوع است که به کمک تکنولوزی بروز دنیا توانسته خیلی از نواقص سیستم های تهویه مطبوع را برطرف کند که متشکل از دو یونیت داخلی و خارجی راندمان بالایی را به شما ارائه میدهد.

تفاوتی بین سیستم وی ار اف (VRF) و وی ار وی (VRV) وجود ندارد و اولین بار یک شرکت ژاپنی به نام دایکین این محصول را ابداع کرد و VRV نامگذاری کرد؛ ولی بقیه شرکت ها آن را با نام VRF روانه بازار کردند.
اصلی ترین مزایای وی آر اف عبارتند از:
  1. مصرف بهینه برق نسبت به کولر گازی
  2. امکان لوله کشی با طول زیاد بدون تاثیر در کار دستگاه
  3. استفاده از یونیت های داخلی متفاوت
  4. امکان اتصال 64 یونیت داخلی به یک یونیت خارجی

در انتخاب سیستم وی آر اف شاخص های بسیار زیادی را باید در نظر گرفت مثل مساحت محیط مد نظر ولی دو شاخص اصلی ظرفیت یونیت خارجی و ضریب عملکرد این یونیت از شاخص های کلیدی هستند.

32 پاسخ

  1. سلام خسته نباشید واقعا اطلاعتتون بهم کمک کرد که به جای کولر گازی از وی ار اف استفاده کنم تو ساختمونم
    مرسی

    1. سلام دوست عزیز ببینید بسته به نیاز و بودجه شما میشه بهترین انتخاب را مشخص کرد لطفا برای مشاوره رایگان با کارشناسان تهویه مطبوع هورسان تماس بگیرید به صورت خیلی دقیق راهنمای میکنن شما دوست عزیز را
      با آرزوی سلامتی برای شما

        1. سلام هستی عزیز ببینید نکته اینجاست که واقعا نمیشه گفت و شما باید حتما فاکتورهای مختلفی رو بسنجید تا کف قیمت یا هزینه مناسب با بودجه خودتون رو محاسبه کنید.
          با آرزوی موفقیت برای شما دوست عزیز

  2. خسته نباشید عالی بود توضیحاتتون قشنگ فرق ها را متوجه شدم ولی یه سوال من خودم یه واحد دارم تو یه مجتمع 20 واحدی میخواستم بدونم اگر وی ار اف بخرم خوبه هم قیمیتی هم کیفیتی یا اسپلیت؟

    1. سلام دوست عزیز شما برای اینکه دقیق تر انتخاب کنید بهتره با کارشناسان ما در تهویه مطبوع هورسان تماس بگیرید تا شما را بهتر و دقیق تر راهنمایی کنند.

    1. سلام محدثه عزیز در حال حاضر دایکین هیچ شرکتی را در ایران به عنوان نماینده رسمی فروش خود نمیشناسد بلکه ممکنه برخی شرکت ها محصولات دایکین را وارد نموده باشند اما مورد تایید کارخانه مبدا نیست.
      با آرزوی موفقیت برای شما دوست عزیز

    1. سلام مهبد مزارعی عزیز برای کسب اطلاعات فنی می توانید با تلفن های شرکت در تماس باشید تا کارشناسان شرکت با شما صبحت کنن و اطلاعات مورد نیاز شما را به شما بدهند. موفق باشید.

  3. به نظر من هزینه تعمیر و نگه داری سیستم های تهویه مطبوع یکی از مهمترین مواردی هستش که من کارفرما باید در نظر داشته باشم که وی ار اف هم هزینه تعمیر نگهداریش پایینه خیلی میتونه برای پروژه های مختلف خوب باشه

    1. بله دوست عزیز در کنار هزینه مناسبتر برای تعمیر و نگه داری می توان به بروز بودن این دستگاه ها اشاره کرد.

    1. سلام دوست عزیز، برای دریافت قیمت محصولات وی آر اف با شماره تلفن های شرکت در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.