جستجو کردن
جستجو کردن
جستجو کردن

سیستم وی آر اف VRF چیست ✅ بررسی و مزایا و معایب وی ار اف

وی آر اف VRF مختلف سه کلمه  (Variable Refrigerant Flow)  بوده  و یکی از سیستم های نو ظهور در صنعت تهویه مطبوع و تاسیسات می باشد که با تکیه بر استفاده از آخرین تکنولوژی روز دنیا و موجب کاهش چشمگیر مصرف انرژی و بهینه شدن فوق العاده راندمان سیستم شده است به نحوی که در آن دقیقاً به نسبت استفاده از تعداد تجهیزات و میزان سرمایش مورد نیاز جهت رسیدن به نقطه آسایش، مصرف انرژی صورت می پذیرد.

برای پاسخ دادن به سوال سیستم وی آر اف چیست می توان گفت که سیستم VRF دستگاه یکپارچه سرمایشی و گرمایشی است که به صورت دو تکه (شامل یونیت خارجی و یونیت های داخلی) ساخته شده و با لوله کشی مسی حاوی مبرد به یکدیگر متصل می شوند و به همین خاطر به آن اسپلیت مرکزی VRF نیز گفته می شود زیرا همانند اسپلیت (کولر گازی) به صورت دو تکه ساخته می شود. یونیت خارجی که در مکانی خارج از ساختمان مانند پشت بام یا حیاط نصب شده، به صورت مرکزی به چندین یونیت داخلی متصل می شود و سرمایش و گرمایش ساختمان را تامین می کند.

به طور علمی تر در پاسخ به سوال سیستم VRF چیست می توان گفت که این نام از سه حرف اول کلمات (Variable )به معنی متغیر=(Refrigerant)به معنی مبرد و (Flow )به معنی جریان اقتباس شده است. در سیستم وی آر اف با تکنولوژی خاصی می توان مقدار جریان مبردی که به هر یونیت داخلی (پنل داخلی) ارسال می شود را کنترل و دقیقا مطابق با نیاز مصرف کننده ، دمای هر یونیت داخلی را مستقلا و به میزان دلخواه تنظیم نمود.

وی آر اف ها به دو دسته کلی EHP و GHP تقسیم بندی می شوند. EHP مخفف Electric Heat Pump و GHP مخفف Gas Heat Pump است که EHP تماما با انرژی برق و GHP با انرژی گاز شهری (گاز طبیعی) کار می کند.

در یونیت خارجی وی آر اف نوع EHP یک یا چند الکتروموتور و در یونیت خارجی وی آر اف نوع GHP یک موتور احتراق داخلی گازسوز پیستونی (شبیه موتور اتومبیل) وجود دارد که یک یا چند کمپرسور اسکرال را به گردش در آورده و کمپرسور نیز عمل متراکم کردن مبرد و چرخش آن در مدار را بر عهده دارد. مبرد در مدار با لوله کشی به اواپراتورهای (مبدل های حرارتی) جاسازی شده در یونیت های داخلی (پنل داخلی ها) منتقل می شود و در اثر تبادل حرارت با هوای محیط داخل ساختمان، دمای هوای داخل ساختمان را کاهش یا افزایش می دهد.

همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید، یونیت های خارج از ساختمان روی بام مستقر و با لوله های مسی به یونیت های داخلی یا همان فن هایی داخلی متصل می شوند و هم عمل سرمایش هوای داخل را انجام می دهند و هم عمل گرمایش را.

سیستم وی آر اف VRF چیست؟

 

ویدیو معرفی وی ار اف

چهار قسمت اصلی در یک سیکل تبرید

VRF نیز به عنوان یک سیستم تهویه مطبوع  از سیکل تبرید پیروی میکند  این سیکل 4 قسمت مهم دارد که در ادامه به هر بخش می پردازیم.

  • کمپرسور

فشرده سازی اولین مرحله در چرخه تبرید است و کمپرسور قطعه ای از تجهیزات است که فشار گاز  را افزایش می دهد. مبرد به صورت گاز کم فشار و دمای پایین وارد کمپرسور می شود و به صورت گاز پرفشار و با دمای بالا از کمپرسور خارج می شود.

انواع کمپرسور

فشرده سازی را می توان از طریق تعدادی از فرآیندهای مکانیکی مختلف به دست آورد و به همین دلیل، امروزه از چندین طرح کمپرسور در HVAC و تبرید استفاده می شود. نمونه های دیگری نیز وجود دارد، اما برخی از گزینه های محبوب عبارتند از:

  1. کمپرسورهای رفت و برگشتی
  2. کمپرسورهای اسکرول
  3. کمپرسورهای روتاری

کمپرسور های VRF اینورتر  می باشند یعنی بر اساس نیاز سرمایشی مقدار مبرد در جریان در سیکل  که کم یا زیاد می شود کمپرسور بر همان اساس کار انجام می دهد که این کار  باعث کاهش چشم گیر مصرف انرژی خواهد شد

کندانسور

یک مبدل حرارتی است که در یک حلقه تبرید استفاده می شود. این قطعه با مبرد گاز شده فشار بالا با دمای بالا که از کمپرسور خارج می شود تغذیه می شود . کندانسور گرما را از بخار گاز داغ مبرد می گیرد و به محیط بیرون  می دهد  تا زمانی که به حالت مایع اشباع تبدیل شود.

پس از متراکم شدن، مبرد یک مایع با فشار بالا و دمای پایین است که در آن نقطه به دستگاه انبساط حلقه هدایت می شود.

مزایای سیستم وی آر اف VRF

یکی از مزایای اصلی سامانه وی آر اف VRF نسبت به سایر سیستم های تهویه مطبوع کاهش چشمگیر مصرف انرژی است و همچنین انطباق کاهش مصرف انرژی بر میزان بار برودتی مورد نیاز ساختمان است به نحوی که دقیقاً به میزانی که بار برودتی لازم است وکمپرسور زیر بار رفته و با توجه به اهمیت بارهای جزئی ساختمان Partial Load در کاهش مصرف انرژی این مهم اتفاق می افتد، سایر عوامل نیز مانند استفاده از تکنولوژی  FUL DC INVERTER و EVI (تزریق بخار) در کمپرسور در کاهش مصرف انرژی نیز موثر هستند.

پادکست مزایای وی ار اف

حداقل اتلاف انرژی

با فناوری وی آر اف VRF گرمایش و سرمایش فضایی که به آنها نیاز دارید به صورت مستقل از هم امکان پذیر است. این سیستم ها حداقل مقدار مبرد مورد نیاز برای هر منطقه جداگانه را برای برآوردن بار ساختمان به گردش در می آورند. از آنجایی که کانالی  وجود ندارد، این امر اتلاف انرژی  از طریق  کانال  را از بین می برد.

گرمایش و سرمایش همزمان

بازیابی گرما و جریان تبریدی انعطاف پذیر  این امکان را فراهم می کند که مناطق مختلف را در یک سیستم لوله کشی مبرد در هر زمان معین گرم و یا خنک کنید. همچنین با گرفتن انرژی هدر رفته از یک فضا و بازگرداندن آن به فضای دیگر به عنوان انرژی مفید به افزایش کارایی کمک می کند.

کمپرسورهای اینورتر

هر واحد خارجی وی آر اف مجهز به چند کمپرسور اینورتر است که بازده  و کارایی  بهتری به شما می دهد و در مدیریت مصرف به شما کمک میکند.

اطمینان از عملکرد

در مواقعی که شما از تمام توان سیستم VRF خود استفاده نمیکنید کمپرسورها به طور چرخشی کار میکنند  تا یک کمپرسور مستهلک نشود و  تمامی کمپرسورها به یک انداره کار کنند، این کار از خراب شدن کمپرسورهای  سیستم وی آر اف شما جلوگیری میکند.

مزایای وی ار اف

مصرف انرژی

ما در این باره صحبت کرده‌ایم ولی با توجه به ابنکه 89% از سهم مصرف انرژی در vrf مربوط به یونیت خارجی میباشد در وی آر اف‌های TICA از فن با موتور اینورتر و کمپرسور اسکرال اینورتر استفاده شده که باعث می شود مصرف انرژی به طرز چشم‌گیری کاهش یابد و راندمان را افزایش دهد.

مزایای VRF

همچنین به دلیل اینکه هر یونیت را میتوان به طور مستقل مدیریت کرد  با خاموش کردن بخش‌هایی که مورد مصرف نمی‌باشد (مثلا در طول شب که همه در اتاق خواب، در حال استراحت هستند و بخش های دیگر خانه مورد استفاده نیست) می توان از مصرف بیهوده انرژی برای آن زون‌ها (مناطق) جلوگیری کرد.

مزایای سیستم وی آر اف

انعطاف پذیری در طراحی، قابلیت سرمایش و گرمایش هم زمان، کاهش فضای مورد نیاز تاسیساتی و کوچکتر شدن رایزرها،حذف شدن ادوات مکانیکی (از قبیل شیر آلات) و همچنین الکترو پمپ های سیرکولاسیون،قابلیت کنترل و عیب یابی آسان مجموعه و هوشمند سازی سامانه تهویه مطبوع بدون نیاز به BMS و هزینه های گزاف آن و همچنین عدم خوردگی شبکه لوله کشی و نیاز بسیار کمتر سامانه وی آر اف VRF نسبت به سایر سیستم های تهویه مطبوع به تعمیر و نگهداری که موجب کاهش چشم گیر هزینه های مربوط به آن در وی آر اف VRF نیز از سایر مزایای این سیستم وی آر اف نیز میباشد.

لازم به ذکر است که سیستم های وی آر اف با ایجاد پروتکل های محافظتی و پشتیبانی گوناگون سبب می شود که به صورت بروز اشکال و خرابی برای بخشی از سیستم، هیچ گاه کلیه بخش ها و تجهیزات مجموعه از زیر بار خارج نشود.

در این بخش به صورت موردی به مزایای سیستم VRF میپردازیم:

  1. سیستم های وی آر اف کاربری ساده تر و آسان تری دارند.
  2. به دلیل راندمان بالاتر و صحیح تر کمپرسور عمر بیشتری دارند.
  3. هزینه تعمیر و نگهداری سیستم VRF کمتر از دیگر سیستم ها است.
  4. به دلیل اینورتر بودن فن داخلی یونیت وی آر اف صدای کمتری دارد.
  5. دقت بالا در گرمایش و سرمایش

بررسی اجزای یونیت داخلی وی آر اف

یونیت داخلی سیستم وی آر اف VRF یا همان پنل داخلی بسیار ساده است و پیچیدگی خاصی ندارد. در اصل از یک فن و کویل‌های ساده مسی ساخته شده است. مبرد در لوله‌هیا مسی جریان می‌یابد و سرمایش را در لوله‌های مسی جریان می‌یابد و از طرف دیگر فن‌ها شروع به کار میکنند و سرمایش ایجاد شده را در محیط جاری میکنند.

تنها نکته بسیار مهم درباره وی آر اف اینست که مقدار مبردی که باید به لوله‌های مسی تزریق شود به صورت هوشمند انجام میشود و نسبت به دمای محیط سنجیده میشود.

مصرف برق در وی آر اف

بررسی اجزای یونیت خارجی VRF

یونیت داخلی وی آر اف به دو مدل تقسیم میشود که در نوع GHP با گاز شهری سیلندر پیستونی شروع به حرکت میکند و کمپرسورها را روشن میکند؛ در همین راستا مایع مبرد در یونیت دخلی و خارجی جریان می‌یابد و در فصول مختلف سرمایش و گرمایش را تامین میکند.

در مدل دیگر از موتور الکتریکی برای این کار استفاده میشود و تماما با برق کار میکند.

 نکاتی درباره لوله کشی سیستم VRF

لوله مبرد سیستم VRF با سیستم اسپلیت بسیار متفاوت است. ضخامت لوله مسی، ضخامت عایق، اتصالات و شارژ مبرد با سیستم تک اسپلیت و چند اسپلیت یکسان نیست. بیایید دقیق تر  به هر یک از عناصر اصلی سیستم لوله مبرد VRF  بپردازیم.

سیستم VRF از یک تبدیل  مسی  به شکل شکل Y برای انشعاب لوله مسی مبرد استفاده می کند. Y-BRANCH یک اتصالات لوله مسی است که در اندازه های مختلف برای مطابقت با اندازه لوله مسی مورد نیاز عرضه می شود. هر چه تعداد واحدهای داخلی بیشتر باشد، تعدادآن ها  نیز بیشتر می شود. یک سیستم VRF معمولی می تواند 10 یا 20 یا حتی 30 قطعه از این برنچ ها را  را بسته به مقیاس سیستم داشته باشد. Y-BRANCH گاهی اوقات از قبل عایق شده است.

نقش وی آر اف در تهویه مطبوع

سیستم وی آر اف VRF ایجاد شرایط آسایش برای افراد حاضر در محیط های سربسته و یا حتی باز، یکی از اصلی ترین مسائل پیش روی طراحان، کارفرمایان پروژه های مختلف از کوچک تا بزرگ با انواع کاربری مسکونی، تجاری، اداری و صنعتی بوده است.

چه بسا این پارامتر در پروژه های با حساسیت بیشتر نظیر بیمارستان، هتل، فضاهایی که تعداد افراد بیشتری درآن در یک زمان حاضر هستند، اهمیت ویژه ای پیدا می کنند. از طرفی گسترده وسیعی از انواع سیستم های تهویه مطبوع پیش روی طراحان جهت انتخاب و استفاده قرار داشته که بسته به میزان حساسیت مورد نیاز دقت و کنترل ها ی شرایط اقتصادی پروژه و همچنین در دسترس بودن فضای مورد نیاز جهت استقرار تجهیزات و استقلال فضاها در مصرف انرژی و مزایا و معایبی که این سیستم ها در حالت های مختلف نسبت هم دارند. یکی به عنوان سیستم تهویه مطبوع پروژه انتخاب می شود.

قابلیت های سیستم وی آر اف VRF

در این سامانه تعداد زیادی یونیت داخلی توسط لوله کشی مسی به یک یونیت خارجی متصل می گردند به نحوی که تا 64 عدد پنل را می توان به یک یونیت خارجی متصل کرد.

سیستم وی آر اف VRF با برطرف کردن مشکلات و معایب سایر سامانه های تهویه مطبوع مرکزی و با توجه به نیاز حداقلی به سرویس و نگهداری و کاهش مشهود هزینه های مربوط به این بخش به سرعت در حال گسترش در سطح جهانی می باشد.

با توجه به عرضه 30 الی 40 ساله این سیستم در دنیا در ایران این سامانه در حدود 15 سال است که مورد بهره برداری قرار می گیرد. با وجود مقاومت ابتداییمه توسط  صنایع فعال در زمین تولید و عرضه چیلر، این سامانه به سرعت مورد اعتماد طراحان و مشاوران قرار گرفت و جایگاه خود را در سبد محصولات مورد نیاز کارفرمایان برای تهویه مطبوع پیدا کرده است، هر چند در برخی از پروژه ها با شرایط خاص استفاده از چیلر نیز همچنان بهینه می باشد. در شرح ذیل به برخی از مزایای سامانه وی آر اف VRF اشاره می شود.

تفاوت سیستم VRV و VRF

تفاوتی بین وی ار اف VRF و وی ار وی VRV وجود ندارد. اولین باری که این سیستم تهویه مطبوع ابداع شد یک شرکت ژاپنی به نام Daikin (دایکین) این کار را انجام داد و شرکت های دیگر زمانی که این سیستم را تولید کردند با نام وی آر اف vrf روانه بازار کردند؛ پس تفاوتی بین این دو نام وجود ندارد.

امروزه VRF – Variable Refrigerant Flow کاربرد گسترده ای در ساختمان های بزرگ دنیا و مخصوصا ژاپن و اروپا دارد. این سیستم در ژاپن با نام VRV – Variable Refrigerant Volume شناخته می شود و بقیه سازندگان در جهان آن را VRF نام گذاری کرده اند. در ساختار و عملکرد ، VRF و VRV دقیقا شبیه یکدیگر هستند. البته VRF و VAV نسبت به سیستم VAV کاملا متفاوت هستند. سیستم های VAV مرکزی متناسب با تغییرات بار اتاق ها ، جریان هوای ورودی به آن را تغییر می دهند. در واقع VAV مخفف کلمات Variable Air Volume است که به هواسازهای حجم متغیر ، VAV گفته می شود و کاملا با VRF یا VRV متفاوت است.

VAV، حجم هوای متغیر، سیستم‌ها با تغییر جریان هوا در یک ساختمان در دمای ثابت کار می‌کنند، که برعکس سیستم CAV است که دما را در جریان هوای ثابت تغییر می‌دهد. برای ساختمان های تجاری بزرگتر، چه یک ساختمان اداری پنج طبقه یا یک مرکز خرید، این یک مزیت بارز است زیرا امکان کنترل بهتر دما را فراهم می کند. در ساختمان‌هایی با این اندازه‌ها، کنترل فردی یک ضرورت است و از طریق جعبه اصلی VAV/Air Box، زون‌ها، کانال‌کشی و دمپرها انجام می‌شود. نحوه کار این است که دمای هوای عرضه شده ثابت می ماند و نرخ جریان هوا برای تطبیق با الگوهای گرمایش ضرر و زیان هر منطقه دارای نوسان است. برخی از مزایای برتر VAV ها برای شما، کنترل بهتر دما در هر منطقه، انرژی کمتر مصرف شده با فن های سیستم، کنترل بهتر رطوبت به طور کلی، و صدای کمتر فن است.

چرا باید از سیستم وی ار اف استفاده کرد؟

در سیستم های تهویه مطبوع کولر گازی یا اسپلیت معمولا تعداد یونیت های داخلی و خارجی بسیار زیاد بود و معایب بسیار زیادی در آپارتمانها و بلوک های ساختمانی داشت چرا که تعداد واحدها بسیار زیاد بود که هم به معماری سایت ضربه میزد و از طرفی هم امکان کنترل تک تک یونیت های داخلی وجود نداشتغ بماند که راهکارهای بسیار زیادی مثل داکت اسپلیت نیز وجود داشت ولی کافی نبود. از همین رو دانشمندان و مخترعین این حوزه سعی کردند تا با ایجاد یک سیستم بی نقص این مشکلات را برطرف کنند که محصول نهایی امروزه با نام وی آر اف VRF شناخته میشود.

پادکست نحوه عملکرد سیستم های وی ار اف

مصرف برق در سیستم وی آر اف VRF در مقایسه با دیگر دستگاه‌های سیستم تهویه مطبوع

اگر قصد داشته باشیم که به صورت کلی مصرف برق این سیستم را مورد بررسی قرار دهیم، این دستگاه با توجه مجهز بودن به قابلیت اینورتر تا حدودی در مصرف برق خود را بهینه می کند و از طرف دیگر با توجه به هوشمند بودن دستگاه در یکسری زون‌ها خاموش و در دیگر زون‌ها با قابلیت BMS دمای زون از پیش تعیین میشود و تمام این موارد در بهینه شدن مصرف برق کمک می کند.

 مصرف برق در VRF

مطابق بررسی های به عمل آمده متوسط مصرف برق سیستم تهویه مطبوع ساختمان هایی که سرمایش و گرمایش آنها از طریق وی آر اف VRF تامین می گردد ، با توجه به تغییرات دمایی در طول شبانه روز و متغییر بودن میزان زیر بار بودن سیستم و در نتیجه مصرف انرژی متفاوت در طی شبانه روز و با در نظر داشتن تعرفه های مختلف برای ساعات مختلف روز برای کاربری مسکونی داریم.

در فصول گرم سال 75% مصرف انرژی در ساعات میان باری، 15 % آن در ساعات اوج بار و 10 % آن در ساعات کم باری و در فصول سرد سال 40% مصرف انرژی در ساعات میان باری، 25% آن در ساعات اوج بار و 35% آن در ساعات کم باری است.

پادکست مصرف برق در وی آر اف

ضرورت صرفه جویی در مصرف انرژی

صرفه جویی در مصرف برق به میزان 1 کیلو وات ساعت برابر است با 0.4 کیلوگرم زغال سنگ، 4 لیتر آب خالص همچنین موجب کاهش آلایندگی به میزان یک کیلوگرم CO2 و 0.03 کیلوگرم روز افزون مواد غیر قابل تجدید و افزایش SO2 می گردد.
با توجه به افزایش دمای روز افزون کره زمین، لزوم صرفه جویی در انرژی بیش از پیش احساس می شود که هرکدام از افراد این کره خاکی می توانند با صرفه جویی حداقل 1 کیلووات ساعت سهم به سزایی در مقابله با این مشکلات داشته باشند.

 مقایسه چیلر و وی آر اف VRF

مقایسه چیلر و VRF یکی از چالشی‌ترین مقایسه‌ها برای انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسب برای یک ساختمان است. با توجه به پیشرفت روزافزون تکنولوژی هر دوی این سیستم‌ها نیز به نوبه خود پیشرفت کرده اند، به طوریکه با مقایسه ویژگی‌ها و آپشن‌هایشان با یکدیگر، لزوما انتخاب بین گزینه بهتر و بهترین است. با این حال انتخاب سیستم تهویه مناسب، بنا به شرایط متفاوت، می‌تواند تغییر کند. در این مقاله به مقایسه چیلر و سیستم VRF می‌پردازیم.

پادکست مقایسه وی ار اف با چیلر:

تفاوت چیلر و VRF از نظر نوع عملکرد

هر دو سیستم های چیلر و VRF به وسیله سیکل تبرید عملیات خنک سازی را انجام می دهند. در سیستم چیلر ابتدا آب توسط چیلر خنک می شود، سپس آب خنک شده به درون پنل داخلی یا هواساز فرستاده می شود و با عبور هوا از روی این آب خنک، هوای خنک تولید می شود.

اما در سیستم وی آر اف VRF هوا مستقیما توسط یونیت داخلی که همان اواپراتور در سیکل تبرید است، خنک می شود و واسطه ای همچون آب وجود ندارد. در واقع یونیت داخلی VRF با گرفتن گرمای محیط و تبخیر مبرد، باعث خنک کردن محیط می شود.

مقایسه چیلر و VRF از نظر قیمت

برای مقایسه قیمتی بین سیستم VRF و چیلر باید به این نکته توجه داشت که این مقایسه باید در یک ظرفیت مشابه و برندهای هم رده انجام گیرد. برای مقایسه قیمت دو سیستم چیلر و VRF با یکدیگر باید مجموع چیلر و پنل داخلی یک طرف و مجموع یونیت خارجی و یونیت های داخلی در طرف دیگر قرار بگیرند. اما به طور کلی می توان گفت سیستم VRF یک سیستم گرانتر از چیلر و پنل داخلی است. این قیمت بالاتر لزوما قیمت اولیه خرید دستگاه نیز و شامل نصب و راه اندازی نیز می شود.

طبقه بندی سیستم های تهویه مطبوع

صرف نظر از نحوه تولید برودت و سرمایش که در داخل تجهیزات تهویه مطبوع صورت می پذیرد نحوه انتقال آن و توزیع آن نیز دارای انواع گوناگون می باشد که در این بخش از نظر توزیع برودت و سرمایش به فضای مورد نظر را تشریح می کنیم.

گاه از طریق کانال کشی و توزیع هوای سرد در فضا بوده (ایرواشر–هواساز ROOF TOP PACKAGE)، گاه از طریق رساندن آب سرد توسط شبکه  لوله کشی فلزی به ترمینال های خروجی هوای سرد استفاده شده در فضای مختلف (انواع پنل داخلی) و گاهی از طریق رساندن مایع مبرد به ترمینال های خروجی هوای سرد در فضاهای مختلف (انواع اسپلیت و VRF) می باشد.

انواع تجهیزات مولد برودت

با توجه به مطالب ذکر شده سرمایش ساختمان از طریق انتقال ( هوای سرد، مایع مبرد) به فضای مورد نظر صورت می گیرد. جهت تولید هوای سرد و انتقال آن به محیط نیاز به تجهیزاتی است که هوای برگشتی از فضای تهویه شونده یا هوای تازه را خنک نموده که پس از خنک نمودن آن از طریق عبور کویل سرد و یا رطوبت زن بوسیله پاشش یا اسپری آب در مسیر هوای عبوری، آن را مجدد به فضای مورد نظر تزریق نماید.

که خود این تجهیزات توسط آب سرد (هواساز) و مایع مبرد (ROOF TOP PACKAGE) تامین برودت می شوند. تولید آب سرد بوسیله چیلر صورت می پذیرد که می تواند از دو نوع چیلر تراکمی و چیلر جذبی بسته به سیکل تبرید یه کار گرفته شده درون آن طبقه بندی شود، همچنین بسته به نوع کندانسور آن به دو نوع چیلر هواخنک و چیلر آب خنک طبفه بندی می گردد.

تولید مایع مبرد توسط سیکل تبرید تراکمی موجود در تجهیزات DX  (Direct Expansion) صورت می پذیرد که از دو بخش یونیت خارجی و داخلی تشکیل شده که این دو بخش توسط لوله کشی مسی به هم متصل می گردند که رایج ترین نمونه آن انواع اسپلیت موجود در بازار بوده که از دو بخش یونیت خارجی متشکل از (کمپرسور و کندانسور و شیر انبساط) و یونیت داخلی (اواپراتور) تشکیل شده است.

لازم به ذکر است اسپلیت ها برحسب نوع اواپراتور به انواع دیواری، کانالی، کاستی چهار طرفه، ایستاده  طبقه بندی می شود.
که به ازای هر یونیت داخلی ، یک یونیت خارجی مورد نیاز می باشد.

ویدیو معرفی برند تیکا

سیستم وی ار اف یکی از جدیدترین سیستم های تهویه مطبوع است که به کمک تکنولوزی بروز دنیا توانسته خیلی از نواقص سیستم های تهویه مطبوع را برطرف کند که متشکل از دو یونیت داخلی و خارجی راندمان بالایی را به شما ارائه میدهد.

هر یک از سیستم های تهویه مطبوع مزایا و معایب خاص خودشان را دارند در صفحه وی ار اف چیست به صورت کامل مزایای و معایب آن را برای شما عزیزان توضیح دادیم.

تفاوتی بین سیستم وی ار اف (VRF) و وی ار وی (VRV) وجود ندارد و اولین بار یک شرکت ژاپنی به نام دایکین این محصول را ابداع کرد و VRV نامگذاری کرد؛ ولی بقیه شرکت ها آن را با نام VRF روانه بازار کردند.

در انتخاب سیستم وی آر اف شاخص های بسیار زیادی را باید در نظر گرفت مثل مساحت محیط مد نظر ولی دو شاخص اصلی ظرفیت یونیت خارجی و ضریب عملکرد این یونیت از شاخص های کلیدی هستند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
46 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
هادی محمدی
هادی محمدی
2 سال قبل

سلام خسته نباشید واقعا اطلاعتتون بهم کمک کرد که به جای کولر گازی از وی ار اف استفاده کنم تو ساختمونم
مرسی

اصغر
اصغر
2 سال قبل

سلام میخواستم بدونم بهترین برند وی ار اف چیه

هستی
هستی
2 سال قبل

ببخشید اخه بودجه کف برای خرید چقدره؟

مهرداد ناصری
مهرداد ناصری
2 سال قبل

عالی بود اطلاعاتتون

فرهاد مجدی
فرهاد مجدی
2 سال قبل

شما برای شهرستان مازندران هم نصب و ارسال دارید برای وی ار اف

سالار
سالار
2 سال قبل

خسته نباشید عالی بود توضیحاتتون قشنگ فرق ها را متوجه شدم ولی یه سوال من خودم یه واحد دارم تو یه مجتمع 20 واحدی میخواستم بدونم اگر وی ار اف بخرم خوبه هم قیمیتی هم کیفیتی یا اسپلیت؟

محدثه سلامی
محدثه سلامی
2 سال قبل

ببخشید این سیستم وی ار وی دایکین تو ایران هست؟

siahijame
siahijame
2 سال قبل

اطلاعات بسیار جذابی بود خدا قوت

علی نیکانی
علی نیکانی
2 سال قبل

واقعا میتونه تا این تعداد یونیت داخلی رو هندل کنه؟؟

مهبد مزارعی
مهبد مزارعی
2 سال قبل

سلام خسته نباشید یه سوال داشتم واقعا طول لوله کشی تو وی ار اف تاثیر نداره؟

سمانه سهرابی
سمانه سهرابی
2 سال قبل

برای من که چیزی نمیدونستم درباره این موضوع ها خیلی جذاب بود!!

آکادمی هورسان
آکادمی هورسان
2 سال قبل

سلام سمانه عزیز ممنون از همراهیتون.

سارا
سارا
2 سال قبل

چه ساعتی میشه با شزکت تماس گرفت که اطلاعات بیشتری کسب کنیم؟

دانیال
دانیال
2 سال قبل

سلام قیمت محصول وی ار اف تیکا رو میخواستم

کاظم ارزوشاد
کاظم ارزوشاد
2 سال قبل

یه سوال داشتم ازتون مصرف برق کولرگازی بیشتره یا سیستم های وی ار اف ؟

کسری
کسری
2 سال قبل

به نظر من هزینه تعمیر و نگه داری سیستم های تهویه مطبوع یکی از مهمترین مواردی هستش که من کارفرما باید در نظر داشته باشم که وی ار اف هم هزینه تعمیر نگهداریش پایینه خیلی میتونه برای پروژه های مختلف خوب باشه

آکادمی هورسان
آکادمی هورسان
2 سال قبل
پاسخ به  کسری

بله دوست عزیز در کنار هزینه مناسبتر برای تعمیر و نگه داری می توان به بروز بودن این دستگاه ها اشاره کرد.

حسین شادمانی
حسین شادمانی
2 سال قبل

ممنون میشم لیست قیمت وی ار اف برای من ایمل کنید

آکادمی هورسان
آکادمی هورسان
2 سال قبل

سلام دوست عزیز، برای دریافت قیمت محصولات وی آر اف با شماره تلفن های شرکت در ارتباط باشید.

حامد
حامد
1 سال قبل

سلام من قصد خرید دارم ولی قدرت انتخاب ندارم تنوع زیاده

امران
امران
1 سال قبل

ویدیو معرفی برند تیکا که گذاشتید خیلی خوب و کامل بود
تشکر

حسام
حسام
1 سال قبل

اگر امکانش هست بیشتر از این ویدیو های معرفی وی ار اف توی سایت قرار بدید

محیی
محیی
1 سال قبل

سلام شبتون بخیر این پادکستی که برای مقایسه وی ار اف باچیلر گذاشتید خیلی مفید بود مرسی که محتوای خوب ایجاد می کنید

عرفان عزیزی
عرفان عزیزی
1 سال قبل

سلام خواستم تشکر کنم برای پادکست های جدیدی که برای دستگاه وی ار اف گذاشتید اطلاعات خوبی رو ارائه کردید دستتون درد نکنه.

عامری
عامری
1 سال قبل

سلام وقت بخیر برای خرید وی ار اف چطور می تونم از توی سایتتون اقدام کنم؟

حضرتی
حضرتی
1 سال قبل

سلام خدا قوت به تیم تهویه هورسان همه پادکست هارو گوش کردم خیلی محتوای مفیدی رو تولید کردید در رابطه با وی آر اف ها. موفق باشید

احمدی
احمدی
1 سال قبل

چه ساعت هایی باید برای مشاوره خرید وی اراف تماس بگیریم؟