نحوه اجرا و لوله کشی سیستم‌های وی آر اف VRF

نحوه اجرا و لوله کشی سیستم‌های وی آر اف VRF

سیستم وی آر اف VRF یکی از جدیدترین سیستم‌ها در دنیای تهویه مطبوع است که امروزه استقبال از این دستگاه در ایران بیش از پیش شده و مردم با این تکنولوژی آشنا شده‌اند و ما در تهویه هورسان قصد داریم تا با نوشتن این مقاله اطلاعاتی درباره نحوه اجرا و لوله کشی سیستم‌های وی آر اف به شما علاقه‌مندان بدهیم.

یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در طراحی و اجرای وی ار اف، لوله کشی آن است و اگر اشتباهی در این پروسه انجام شود مطمئنا جبران آن میتواند هزینه‌های بسیار سنگینی داشته باشد و اگر این امر را به متخصصین این حوزه بسپارید بی شک به بهترین شکل آن را انجام خواهند داد.

با توضیحی درباره نحوه کار وی آر اف VRF شما بیشتر متوجه خواهید شد که چرا اینقدر لوله کشی این سیستم از اهمیت بالایی برخوردار است. معمولا نصب دستگاه‌های دیگر تهویه مطبوع مثل فن کویل و چیلر پیچیدگی‌های خاص خود را دارند ولی لوله کشی وی ار اف از پیچیدگی بیشتری نسبت به این دستگاه‌ها برخوردار است؛ چرا که دستگاه‌های VRF از دو بخش یونیت داخلی و یونیت خارجی تشکیل میشوند و بسته به مقیاس پروژه تعداد یونیت‌ها متغییر است ولی موضوع مهم اینست که مایع مبرد برای تهویه هوای محیط مد نظر از این لوله کشی‌ها حرکت میکند که اگر اشتباهی در این مرحله صورت بگیرد مطمئنا سیستم درست کار نمیکند.

لوله کشی سیستم وی آر اف

لوله مبرد سیستم VRF با سیستم اسپلیت بسیار متفاوت است. ضخامت لوله مسی، ضخامت عایق، اتصالات و شارژ مبرد با سیستم تک اسپلیت و چند اسپلیت یکسان نیست. در ادامه سعی میکنیم تا اجرا و لوله کشی وی آر اف را از منظرهای مختلف بررسی کنیم تا شما هم شناخت و دید بهتری نسبت به این موضوع داشته باشید.

طراحی و اجرای سیستم وی آر اف VRF

همانطور که میدانید وی آر اف هم توان گرمایش دارد و هم سرمایش و اگر بخواهیم کمی بیشتر در نحوه کارکرد سیستم VRF دقیق‌تر بشویم باید بگوییم که دو رویکرد الکتریکی و مکانیکی سیستم‌های تهویه مطبوع در این نوع دستگاه‌ها رعایت میشود تا بیشترین راندمان یا همان بازدهی را برای ما به ارمغان بیاورند.

موارد تخصصی بسیار زیادی باید در اجرا دستگاه‌های وی آر اف باید مد نظر گرفته بشود که با توجه به دستگاه انتخاب شده و دستور العمل آن و حتی محیط مد نظر مشخص میشود که:

 1. چه تعداد یونیت باید استفاده شود؟
 2. محل نصب اتصال‌ها باید کجا باشد؟
 3. متراژ لوله کشی چقدر باید باشد؟
 4. فاصله بین یونیت‌ها باید چقدر باشد؟

مهم‌ترین بخش راه‌اندازی سیستم وی آر اف ارتباط لوله‌های مسی است که یونیت‌های داخلی و خارجی را به هم متصل میکند و باید اینکار را با دقت بسیار خوبی انجام داد چرا که هر دو لوله گاز و لوله آب نشتی نداشته باشند. یعنی باید بعد از اجرا چک کردن این موضوع الزامی است.

پادکست لوله کشی سیستم های وی ار اف

سایزینگ و ولوله کشی وی آر اف

یکی از بهترین لوله‌های مورد استفاده برای سیستم‌های وی آر اف، لوله‌های از جنس مس است که دستگاه‌های VRF تیکا نیز لوله‌هایی از این جنس دارد که مزیت‌های بسیار زیادی را به همراه دارد. که این مزیت‌ها عبارتند از:

 • لوله‌های مسی به دلیل جنسی که دارند در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاومت بالایی دارند و از همین رو بیشترین استفاده را دارند.
 • قابلیت استفاده از انواع مبردهای مورد استفاده در سیستم‌های تهویه مطبوع را دارند.
 • یکی از خاصیت‌های جنس مس انتقال حرارت است که در دستگاه‌های تهویه مطبوع بسیار مهم و کاربردی است.
 • لوله‌های مسی قابلیت این را دارند که به راحتی جوش داده بشوند و در تعمیرات این موضوع بسیار مهم است.
 • در آخر هم این لوله‌ها به وفور در اندازه‌های مختلف در بازار موجود هستند.

لوله کشی سیستم‌های VRF

سایز لوله کشی سیستم‌های وی آر اف معمولا تا 1000 متر است ولی به صورت عمودی بیش از 90 متر استفاده نمیشود ولی باز هم با این وجود باید نسبت به هر سیستم و برندی میتواند متفاوت باشد که معمولا در دستورالعمل‌ دستگاه به صورت دقیق نوشته شده است.

دستگاه‌های وی آر اف تیکا به دلیل کیفیت بالا جزو بهترین برندهای موجود در بازار هستند که در صورت استفاده از آن‌ها شما میتوانید بیشترین طول لوله کشی را داشته باشید و دیگر نگران این موضوع نباشید.

در لوله کشی دستگاه‌های وی ار اف عوامل و شاخص‌های مختلفی دخیل هستند که در این بخش به آن‌ها نیز اشاره خواهیم کرد.

نکاتی مهم برای لوله کشی VRF:

 1. اولین و مهم‌ترین نکته درباره لوله کشی سیستم‌های وی ار اف دقت به نقشه‌های ساختمان است تا به صورت دقیق بدانیم که تاسیسات باید در کجا قرار بگیرند و نباید به سادگی از این موضوع عبور کرد.
 2. نکته دوم نوع دستگاه وی ار اف است که میتواند در اجرا و لوله کشی بسیار تاثیر گذار باشد و باز هم شایان ذکر است که شما در باید این کار را به متخصصین این حوزه بسپارید تا خیالتان از نحوه اجرای درست راحت باشد و از طرفی دستگاه بیشترین راندمان را داشته باشد.
 3. در آخر هم حتما باید به کاربری ساختمان دقت کرد زیرا بر اساس نوع کاربری میزان ظرفیت‌ها و حتی نوع لوله کشی میتواند متفاوت باشد.

4 نکته طلایی برای لوله کشی سیستم وی آر اف

استفاده از نکات طلایی زیر میتواند موجب شود تا شما بتوانید بیشترین راندمان را از دستگاه‌ وی آر اف خود بگیرید و با این کار هوای مطبوعی را در محیط مد نظر خود ایجاد کنید.

 • استفاده از Y-BRANCH در سیستم وی آر اف

سیستم VRF از یک تبدیل  مسی  به شکل شکل Y برای انشعاب لوله مسی مبرد استفاده می کند. Y-BRANCH یک اتصالات لوله مسی است که در اندازه های مختلف برای مطابقت با اندازه لوله مسی مورد نیاز عرضه می شود. هر چه تعداد واحدهای داخلی بیشتر باشد، تعداد آن‌ها  نیز بیشتر می شود. یک سیستم VRF معمولی می تواند 10، 20 یا حتی 30 قطعه از این برنچ‌ها  را بسته به مقیاس سیستم داشته باشد.

Y-BRANCH گاهی اوقات از قبل عایق شده است.

اندازه‌های اشتباه  Y-BRANCH که برای لوله مسی مناسب نیست (یا به اتصالات اضافی نیاز دارد) جریان مبرد را مختل می کند و بر عملکرد سیستم VRF تأثیر می گذارد.

Y-BRANCH باید با لوله های مسی جوش داده شود.  همچنین جوش باید به خوبی انجام شود ، اگر به طور کامل جوش داده نشود، سوراخ هایی ایجاد می شود و گاز مبرد از آنجا نشت می کند.

علاوه بر این، حتی اگر با ضخامت کافی جوش داده نشود، گاز مبرد پرفشار از نازک‌ترین نقطه جوش خارج می شود؛ بنابراین مهارت و تجربه جوشکار در مورد سیستم VRF بسیار مهم است.

 • لوله مسی و عایق سیستم VRF با سیستم اسپلیت متفاوت است.

لوله مسی مورد استفاده برای سیستم VRF از اسپلیت ضخیم‌تر است زیرا سیستم VRF با فشار بسیار بالاتری کار می کند. از این رو، لوله مسی باید بتواند فشار را  تحمل کند.

سیستم اسپلیت معمولاً از ضخامت عایق 1/2 اینچی برای لوله مکش و تخلیه استفاده می کند. اما، برای سیستم VRF، ما معمولاً ضخامت عایق 1 اینچی را در سمت مکش انتخاب می کنیم و در سمت تخلیه  ضخامت عایق 1/2 اینچی استفاده میکنیم.

 •  شارژ مبرد در سیستم VRF حیاتی است!

سیستم VRF به دلیل داشتن شبکه بزرگ تهویه مطبوع و طول لوله طولانی، به حجم بسیار بیشتری از مبرد نیاز دارد. بنابراین، نشت مبرد در یک سیستم VRF بسیار پرهزینه و وقت گیر است.

از آنجایی که فشار عملیاتی مبرد زیاد است، هر گونه نشتی منجر به تخلیه حجم زیادی از مبرد در مدت زمان بسیار کوتاهی می شود زیرا گاز پرفشار با سرعت بسیار بالایی منفجر می شود.

علاوه بر این، با شبکه بزرگ و طول لوله طولانی، تشخیص محل نشتی بسیار دشوار است. بنابراین، کیفیت نصب در یک سیستم VRF بسیار مهم است. به دلیل طول لوله طولانی، حدس زدن مقدار مبرد مورد نیاز برای کل سیستم دشوار است. از این رو، سازنده سیستم VRF فرمولی را برای از پیش محاسبه مقدار تخمینی حجم مبرد مورد نیاز ایجاد کرد تا بتوانیم برای راه اندازی سیستم VRF آماده شویم. ما باید طول لوله را برای هر اندازه لوله برای محاسبه به سازنده ارائه دهیم.

با این وجود، اکثر پیمانکاران  از فشار گاز که مکش (گاز) 120 psi و تخلیه (مایع) 300 psi در هنگام راه اندازی است، استفاده  می کنند.

اگر از ما بپرسید، نتیجه محاسبه شده همیشه فقط یک تخمین است مگر اینکه بتوانید طول لوله ،فوق العاده دقیق را برای هر اندازه لوله بدست آورید؛ در عمل، طول لوله ای که به سازنده داده می شود، تقریباً همیشه به دلیل عوامل زیادی مانند مسیر لوله کشی، خطاهای انسانی و دلایل دیگر نادرست خواهد بود.

نکته1: شارژ مبرد را در صبح و عصر انجام دهید تا از خطای انبساط حرارتی جلوگیری کنید.

نکته2: گاز اضافی می تواند آزاد شود اما گاز کم و ناکافی  ممکن است نیاز به شارژ مجدد کامل مبرد R410A داشته باشد.

 • مراقب تست فشار در سیستم VRF باشید.

تست فشار، یک مرحله بسیار مهم در نصب سیستم VRF است. مطمئن شوید که کل خط لوله مبرد بدون نقص یا نشتی قبل از استفاده در تهویه مطبوع VRF است. تست فشار معمولی برای یک سیستم VRF مکش (گاز) 300 psi و تخلیه (مایع) 500 psi است.

پس از 24 ساعت نگه داشتن آن تحت تست در صورت عدم افت فشار، تست فشار با موفقیت انجام می شود. 

برای آزمایش فشار، گاز نیتروژن برای تحت فشار قرار دادن لوله مبرد استفاده می شود زیرا نیتروژن یک گاز بی اثر است و همچنین نسبتاً ارزان است.

در این بخش سعی کردیم تا 4 نکته بسیار حیاتی را به شما آموزش دهیم تا شما بتوانید بیشترین راندمان را از دستگاه‌های وی ار اف داشته باشید.

جنس لوله‌های VRF

ما در بخش لوله کشی سیستم وی ار اف به این موضوع اشاره کردیم که بهترین جنس مورد استفاده برای VRF همان لوله‌های مسی است که دستگاه‌های وی ار اف تیکا نیز از همین جنس استفاده کرده‌اند ولی موضوع اینجاست که جنس لوله‌های وی ار اف به سه دسته تقسیم میشود:

 1. لوله‌های فولادی مورد استفاده در دستگاه‌های وی آر اف معمولا در پروژه‌های خیلی بزرگ استفاده میشود. البته نباید فراموش کرد که جنس لوله را معمولا بیشتر بر اساس مایع مبردی که قرار است در لوله‌ها عبور کند انتخاب میکنند. به این خاطر که دما و فشار در پروژه‌های بزرگ بسیار زیاد است نمیتوانیم از لوله‌های مسی استفاده کنیم.
 2. دسته دوم لوله‌های پلاستیکی هستند که معمولا در پروژه‌هایی به کار میروند که لوله کشی از زیر زمین است و خاک میتواند باعث خوردگی لوله شود و لوله‌های پلاستیکی که با نام PVC بیشتر شناخته میشوند در این پروژه‌ها کاربرد بسیار زیادی دارند.
 3. لوله‌های مسی را هم به صورت مفصل اشاره کردیم که در اندازه‌های مختلفی در بازار موجود هستند و به دلایل مختلف بیشتر کاربرد دارند.

سخن پایانی

لوله کشی سیستم وی ار اف همانطور که در ابتدا هم ذکر کردیم موضوع بسیار پیچیده و تخصصی است که هر چقدر به این نکات دقت کنیم راندمان دستگاه بالاتر میرود. پس بهتر است تا با کمک کردن از متخصصین حوزه تهویه مطبوع به بهترین شکل ممکن دستگاه خود را نصب و راه‌اندازی کنید. امیدواریم مطالعه این مقاله از مجله هورسان برای شما مفید بوده باشد. لطفا نظرات و تجربیات خود را با ما و دیگر علاقه‌مندان این حوزه به اشتراک بگذارید.

5/5 - (24 امتیاز)

عبارت های جستجو شده برای این محتوا:

 • لوله کشی vrf
 • https://tahviehoorsan com/vrf-piping-system/

اشتراک گذاری مقاله:

اشتراک در
اطلاع از
guest
18 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی شهابی
علی شهابی
7 ماه قبل

سلام و خدا قوت مقاله بسیار جامعی بود و من اطلاعات مفیدی کسب کردم

اسماعیل تیموری
اسماعیل تیموری
7 ماه قبل

اینکه تو این مقاله متوجه شدم که بهترین لوله‌ها تو وی ار اف لوله های مسی هستند و حتما وقتی بخوام خرید کنم ببه این موضوع دقت میکنم دمتون گرم

حسام
حسام
7 ماه قبل

پادکست خوب و مفیدی بود دستتون درد نکنه

فرهاد کللامی
فرهاد کللامی
7 ماه قبل

سلام خسته نباشید میخواستم بدونم یه ساختمون 4 طبقه هزینه لوله کشی وی ار اف چقدره هر طبقه 80 متره ؟

شایان
شایان
7 ماه قبل

سلام ببخشید من سیستم وی ار اف ام درست کار نمیکنه از کجا مطمئن بشم که از لوله کشی وی ار افه؟!

فرهاد علوی
فرهاد علوی
7 ماه قبل

بسیار جذاب و کامل بود واقعا بذت بردم ممنونم از شما تیم هورسان

زهرا همتی
زهرا همتی
7 ماه قبل

سلام واقعا عالی بود من که خیلی چیزا یاد گرفتم

ضیا صدر
ضیا صدر
7 ماه قبل

من زیاد متوجه این y branch نشدم تو ایران هست همچین چیزی

سعید
سعید
6 ماه قبل

با سلام وتشکراز مطالب مهم و آموزنده که باعث بالا رفتن سطح اطلاعات و کم و کیف تکنسین های عزیز شدید

ممباری
ممباری
1 ماه قبل

خیلی مفید و کاربردی بود دمتون گرم