جستجو کردن
جستجو کردن
جستجو کردن

کمپرسور چیست؟

کمپرسور چیست

کمپرسور چیست یکی از سوالاتی است که تقریبا می توان گفت همه افراد در صنعت تهویه مطبوع به دنبال پاسخ آن هستند. در این مقاله به صورت کامل کمپرسور و انواع آن را معرفی کردیم که بعد از خواندن آن دیگر هیچ سوالی در رابطه با این موضوع نخواهید داشت.

کمپرسور وسیله ای مکانیکی است که فشار گاز را با کاهش حجم آن افزایش می دهد. کمپرسور هوا نوع خاصی از کمپرسور گاز است. کمپرسور اصلی ترین قسمت یک سیکل سرمایشی یا برودتی می باشد. عبارت Compressor به معنی فشرده ساز می باشد که با فشرده سازی گاز مبرد موجود در سیکل های تبرید دستگاه چیلر شرایط تبادل انرژی را فراهم می کند. در شرایط معمولی و نرمال گرما از محیط گرمتر به محیط سردتر جریان دارد اما سیستم های برودتی با کمک کمپرسور شرایطی به وجود می آورند که گرما از محیط سرد به محیط گرم حرکت کند.
کمپرسورها مشابه پمپ ها هستند ، هر دو فشار روی سیال را افزایش می دهند و هر دو می توانند سیال را از طریق لوله انتقال دهند. تمایز اصلی این است که تمرکز یک کمپرسور روی تغییر چگالی یا حجم سیال است که عمدتاً فقط روی گازها قابل دستیابی است. گازها قابل تراکم هستند، در حالی که مایعات تراکم پذیری نسبتا پایینی دارند، بنابراین کمپرسورها به ندرت برای مایعات استفاده می شوند. عمل اصلی پمپ فشار دادن و انتقال مایعات است.

ویدیو معرفی انواع کمپرسور:


بسیاری از کمپرسور ها را به صورت مرحله به مرحله فشرده تر کرد تا فشار تخلیه افزایش یابد. اغلب، مرحله دوم از نظر فیزیکی کوچکتر از مرحله اولیه است، تا گاز از قبل فشرده شده را بدون کاهش فشار در خود جای دهد. هر مرحله گاز را بیشتر فشرده می کند و فشار و دمای آن را افزایش می دهد (در صورت عدم استفاده از خنک کننده بین مراحل).

کمپرسور تنها یک نوع نیستند. این وسیله انواع مختلفی دارد که هر نوع آن کاربرد خاصی دارد. برای اینکه با انواع کمپرسور و کاربرد آنها آشنا شوید، توصیه می‌کنیم که این مقاله را تا پایان آن بخوانید.

انواع کمپرسور:

انواع کمپرسور ها براساس ویژگی های مختلفی طبقه بندی می شوند.

تصویر انواع کمپرسور

کمپرسور دینامیکی:

از این نوع کمپرسور ها در فشار پایین و دبی بالاتر استفاده می شود. در کمپرسور های دینامیکی انتقال انرژی به سیال بصورت مداوم است.

انواع کمپرسور های دینامیکی:

کمپرسور جریان محوری (Axial)

هوا یا گاز از بین ردیف هایی از پره های ثابت و متحرک در امتداد محور گردان کمپرسور عبور می کنند در این صورت سرعت هوا به تدریج همزمان با اینکه پره های ثابت انرژی جنبشی را به فشار تبدیل می کنند افزایش می یابد.

کمپرسور جریان محوری (Axial)

کمپرسور جریان شعاعی (Centrifugal)

عملکرد آنها به این صورت است که هوا با استفاده از پره های شعاعی وارد مرکز پروانه دواری می شود و سپس توسط نیروهای گریز از مرکز به سمت محیط پروانه دوار به بیرون پرتاب می شود. قبل از اینکه هوا به مرکز پروانه دوار بعدی رانده شود از یک پخش کننده و یک محفظه حلزونی عبور می کند که در این محفظه انرژی جنبشی به فشار استاتیک تبدیل می شود. طرح های شعاعی معمولا کمپرسور های گریز از مرکز نامیده می شوند.

کمپرسور جریان شعاعی (Centrifugal)

کمپرسورهای جابجایی مثبت

در این نوع انتقال انرژی به سیال بصورت متناوب و یا دوره ای انجام می شود. دبی این نوع کمتر از نوع دینامیک است اما قدرت تراکم این کمپرسورها در مقایسه با دینامیک بیشتر است. نیروی محرکه کمپرسورها با توجه به قدرت آنها می تواند الکترو موتور یا دیزلی باشد.

کمپرسورهای جابجایی مثبت حجم معینی از گاز یا هوا را محصور و سپس با کاهش منطقه حجم محصور شده فشار را افزایش می دهد.

انواع کمپرسورهای جابجایی مثبت:

کمپرسور رفت و برگشتی(پیستونی) (Reciprocating)

-کمپرسور رفت و برگشتی(پیستونی) (Reciprocating)

قدیمی ترین و متداولترین انواع کمپرسور است. این کمپرسور در شکل های دو طرفه یا یک طرفه می باشند، که قطعات آنها روغنکاری شونده و یا روغنکاری نشونده می باشند.و در اشکال متفاوتی دارای تنوع تعداد سیلندر هستند.و در شکل بندیV و L موجود می باشند.

-کمپرسور رفت و برگشتی(پیستونی) (Reciprocating)

کمپرسورهای رفت و برگشتی می توانند ثابت یا قابل حمل و نقل و تک مرحله ای یا چند مرحله ای باشند و می توانند توسط موتورالکتریکی یا موتور احتراق داخلی رانده شوند. کمپرسورهای رفت و برگشتی کوچک از 5 تا 30 اسب بخار معمولا به صورت متناوب کار می کنند. کمپرسورهای رفت و برگشتی بزرگ تر با بیش از 1000 اسب بخار به طور معمول در کاربردهای بزرگ صنعتی و نفت استفاده می شود.فشارتخلیه می تواند از فشار پایین تا فشار بسیار بالا باشد.

کمپرسورهای خانگی و تجاری معمولا از نوع رفت و برگشتی با 5.1 اسب بخار یا کمتر متصل به یک مخزن گیرنده (receiver tank) هستند.

کمپرسور دوار (Rotary)

کمپرسور دوار (Rotary)

کمپرسورهای روتاری اسکرو از دو مارپیچ دوار جابجایی مثبت درگیر در هم استفاده می کنند که گاز را به فشار به یک فضای کوچک می فرستند. این کمپرسورها معمولا برای کارکرد پیوسته در کاربردهای تجاری و صنعتی استفاده می شوند.و می توانند ثابت و یا قابل حمل باشند. کاربرد کمپرسورهای روتاری اسکرو از 3 تا بیش از 1200 اسب بخار و از فشار کم تا فشار متوسط رو به بالا را شامل می شود. کمپرسورهای دوار تجاری به صورت مغروق در روغن، مغروق در آب و نوع خشک می باشند.

کمپرسور دیافراگمی (Diaphragm)

کمپرسور دیافراگمی (Diaphragm)

کمپرسور دیافراگمی در واقع نوع دیگری از کمپرسورهای رفت و برگشتی معمولی است. دیافراگم بصورت مکانیکی یا هیدرولیکی به کار انداخته می شود. کمپرسورهای دیافراگمی هیدرولیکی برای فشار بالا مورد استفاده قرار می گیرند.

کمپرسور روتاری پره ای (Rotary Vane Compressor)

کمپرسور روتاری پره ای

کمپرسور روتاری پره ای

کمپرسور روتاری از تعدادی پره که در شکاف های شعاعی روتور قرار داده شده اند تشکیل می شوند. روتور با یک فاصله در یک محفظه بزرگ تر دایره ای یا با شکل پیچیده تر نصب می شود. کمپرسورهای روتاری پرده ای همانند کمپرسورهای پیستونی یکی از قدیمی ترین تکنولوژی های کمپرسور هستند. کمپرسورهای پره ای می توانند ثابت یا قابل حمل و یک مرحله ای و چند مرحله ای باشند. این نوع می توانند توسط موتور الکتریکی یا موتور احتراق داخلی رانده شوند

کمپرسور اسکرال (Scroll)

کمپرسور اسکرال (Scroll)

در این نوع از دو پره مارپیچی لایه ای برای پمپ کردن یا تراکم سیالاتی مانند مایعات و گازها استفاده می کنند. کمپرسورهای اسکرال نسبت به دیگر کمپرسوررها نرم تر، بی صداتر و مطمئن تر کار می کنند و اندازه ی کمتری دارند. هندسه پره در این نوع می تواند بصورت مارپیچ ارشمیدس، اینولت و یا منحنی ترکیبی باشد.

کمپرسور های کمکی (Booster Compressor)

این کمپرسور به منظور جبران فشارهایی که در طول خطوط لوله های طویل افت کرده است مورد استفاده قرار می گیرد. کمپرسورهای کمکی در مواردی که به فشارهای بالاتری در فرآیند نیاز است هم مورد استفاه قرار می گیرند.

تشدید کننده های فشار (Pressure intensifiers)

همانطور که از اسم آنها مشخص است، تشدید کننده های فشار، فشار سیال را افزایش می دهند.

تشدید کننده های فشار فقط برای جریان های کم مورد استفاده قرار می گیرند. و می تواند در یک فرآیند تناوبی تا دامنه سطح فشار از پیش تنظیم شده ای کار کند تمامی گاز های خنثی می توانند به این طریق فشرده شوند. هوا را هم می توان در یک تشدید کننده فشار متراکم ساخت اما در شرایطی که کاملا عاری از روغن باشد تا از احتراق خود به خود آن جلوگیری شود.

ما در وب سایت تهویه هورسان همیشه در تلاش هستیم تا بهترین محتوا های موجود در صنعت تهویه مطبوع را برای شما عزیزان تولید کنیم. امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید. اگر سوالی در رابطه با موضوع کمپرسور چیست در ذهن شما مانده است می توانید در همین صفحه آن را مطرح کنید تا کارشناسان ما به آن ها پاسخ دهند.

5/5 - (6 امتیاز)

اشتراک گذاری مقاله:

اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حمید رضا
حمید رضا
1 سال قبل

مقاله جدیدی بود

مجد
مجد
1 سال قبل

یه مقدار این کمپرسور ها موضوع پیچیده ای هستن کاشکی بیشتر در رابطه با کمپرسور های کولر گازی هم توضیح بدید