جستجو کردن
جستجو کردن
جستجو کردن

کندانسور چیست

کندانسور چیست؟

کندانسور چیست و انواع مختلف کندانسور ها چگونه کار می کند؟

کندانسور یکی از تجهیزات کلیدی در سیستم مبرد است که معمولاً در خارج از ساختمان قرار می گیرد یا ممکن است در  موتور خانه قرار گیرد. وظیفه اصلی کندانسور دفع حرارت از مبرد است در کندانسور ها دو فاکتور برای تعیین کیفیت آن ها مورد توجه قرار میگیرد:

 1. هدایت حرارتی خوب
 2. مقاومت در برابر خوردگی

انواع مختلف کندانسور ها که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند در 3 نوع هستند:

 1. کندانسور آب خنک
 2. کندانسور هوا خنک
 3. کندانسور تبخیری

منظور از کندانسور آب خنک و هوا خنک چیست؟

به طور خلاصه کندانسوری که در آن مبرد با آب خنک شود کندانسور آب خنک و کندانسوری که در آن مبرد با هوا خنک شود کندانسور هوا خنک می باشد. کندانسورهای نوع جابجایی اجباری معمولاً در چیلر ها، سیستم های وی آر اف و …. استفاده می شوند.

کندانسور آب خنک:

این نوع کندانسور از آب به عنوان سیال خارجی برای دفع گرما از سیستم استفاده می کنند.

انواع کندانسور آب خنک:

کندانسورهای آب خنک سه نوع اصلی دارند:

کندانسور پوسته و کویل (Shell and coil):

کندانسور پوسته و کویل، مخزنی است که از فولاد ساخته شده و لوله های مسی در پوسته آن قرار داده شده است. آب از طریق لوله به گردش در می آید و گازهای داغ را به مایع تبدیل می کند. پایین پوسته به عنوان گیرنده مایع عمل می کند.

کندانسور پوسته و کویل

کندانسور لوله درون لوله (دو لوله)( double-tube):

نوع دوم این کندانسورها دو لوله ای هستند. یک لوله در لوله دیگری قرار داده می شود به گونه ای که آبی که از داخل لوله عبور می کند، مبرد را در لوله بیرونی خنک می کند. ساخت این کندانسور می تواند به صورت مارپیچ استوانه ای و یا مستطیل شکل باشد.

کندانسور لوله درون لوله

کندانسور پوسته و لوله (Shell and tube):

پوسته و لوله رایج ترین نوع این کندانسورهای آب خنک است که شامل تعدادی لوله مستقیم آب است که توسط یک پوسته استوانه ای بزرگ محصور شده اند. قطر لوله 15معمولا تا 50 میلی متر است، در حالی که تعداد لوله ها در کندانسور از شش یا هشت تا هزار یا بیشتر متغیر است. صفحات انتهایی کندانسور برای تمیز کردن لوله های آب قابل جدا شدن هستند.

کندانسور پوسته و لوله

انواع کندانسور های پوسته و لوله

انواع کندانسور های پوسته و لوله

مزایای کندانسورهای آب خنک

 • عملکرد بی صدا
 • مصرف انرژی کارآمد
 • عملکرد طولانی مدت (با نگهداری مناسب)
 • سرعت انتقال حرارت بالاتر
 • نصب سریع و بدون دردسر
 • زمان خنک شدن کوتاهتر
 • در دمای متراکم پایین کار می کند
 • کاهش هزینه های عملیاتی
 • بازیافت انرژی حرارتی برای استفاده در سایر فرآیندهای گرمایشی
 • قابل استفاده برای نیروگاه های با ظرفیت بالا
 • در اندازه کوچکتر
 • می توان در داخل ساختمان  قرار داد

کندانسور هوا خنک

این نوع کندانسور از هوا به عنوان سیال خارجی برای دفع گرما از سیستم استفاده می کنند. کندانسورهای هوا خنک(ACC) معمولاً دارای کویل‌های مسی هستند که مبرد در آن جریان می‌یابد. اما این تمام ماجرا نیست. این نوع به دو زیر مجموعه تقسیم می شود:

 1. همرفت طبیعی
 2. همرفت اجباری

همرفت طبیعی (Natural Convection)

در این نوع کندانسور هوا با کویل های گرم تماس پیدا می کند و گرمای مبرد داخل کویل ها را جذب می کند و در نتیجه دمای هوا افزایش می یابد. همانطور که هوای گرم سبک تر می شود، بالا می رود و هوای سرد جایگزین می شود و دوباره هوای سرد به کویل های گرم برخورد می کند تا گرما را دفع کند. این چرخه طبیعی تا زمانی ادامه می یابد که مبرد حرارت خود را از دست بدهد.

از آنجایی که سرعت جریان هوا کم است و انتقال حرارت تشعشع نیز خیلی زیاد نیست، ضریب انتقال حرارت ترکیبی در این کندانسورها کم است. در نتیجه، یک سطح متراکم نسبتاً بزرگ برای دفع مقدار معینی از گرما مورد نیاز است.

انواع کندانسور های پوسته و لوله

همرفت اجباری (Forced convection)

یکی از انواع دیگر کندانسورها جابجایی اجباری است. یک فن یا یک دمنده مهم ترین نقش را در حذف گرما از مبرد داخل کویل ها ایفا می کند. فن هوا را به کویل های پره دار می دمد. در اینجا باید به یک نکته مهم اشاره کرد و آن این است که پره های کندانسور جابجایی اجباری با فاصله کم در کنار یکدیگر قرار می گیرند. بنابراین، اگر گرد و غبار و خاک این فضا را پر کند، جریان هوا و دفع گرما با مشکل بزرگی روبرو می شود.

کندانسور های تبخیری

و در نهایت آخرین نوع از انواع کندانسور، تبخیری است. این در واقع ترکیبی از یک کندانسور هوا خنک و آب خنک است. کندانسورهای تبخیری از هوا و آب استفاده می کنند. مخزن کندانسور ، آب را که باید روی کویل ها پاشیده شود پمپ می کند و همزمان یک فن هوا را به داخل کندانسور می دمد. آب پاشیده شده روی کویل ها تبخیر می شود و گرمای لازم برای آب تبخیر شده از گرمای مبرد گرفته می شود. مقداری آب با ریختن به داخل چاهک به گردش در می‌آید، اما برای جبران مقدار تبخیر شده، مقداری آب به منبع آب اضافه می‌شود.

کندانسورهای تبخیری

جمع بندی:

به پایان مقاله کندانسور چیست در وب سایت تهویه هورسان رسیدیم و فکر می کنم خیلی کامل متوجه شدید که این سیستم به چصورت کار می کند. در سری مقالات مرتبط با چیلر همواره در تلاشیم تا شما عزیزان را خیلی کامل با اجزا و سیستم های مختلف آن آشنا کنیم. با توجه به توضیحات بالا اگر سوالی برای شما عزیزان بوجود آمده است حتما از طریق کامنت ها با ما درمیان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

اشتراک گذاری مقاله:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها