جستجو کردن
جستجو کردن
جستجو کردن

اواپراتور چیست

فی انواع اواپراتور

اواپراتور چیست:

اواپراتور وسیله ای است که برای تبادل حرارتی کاربرد دارد. در واقع اواپراتور گرمای فین و لوله های مسی را به خودش می گیرد و این گرما باعث تبدیل مایع مبرد به گاز می شود و گاز مبرد را وارد کمپرسور می کند. وظیفه اصلی اواپراتور خنک کردن محیط می باشد.

انواع اواپراتور :

انواع اواپراتور بر مبناهای مختلفی به دسته های گوناگون تقسیم بندی می شود که مهمترین آنها تقسیم بندی بر اساس ساختار و نیز هدف از کاربرد آن است. انواع آن از نظر ساختاری به چهار دسته ، اواپراتور پوسته و لوله  ، صفحه ای و اواپراتور پره ای  تقسیم بندی می شوند.

اواپراتور صفحه ای :

این نوع اواپراتور به عنوان مبدل حرارتی در برخی چیلر ها مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه کار آن بدین شکل است که تعداد زیادی صفحه در کنار هم قرار گرفته و در فضای خالی بین صفحات و با دو سیال بدون تماس فیزیکی با یکدیگر، در فاصله ایجاد شده بین صفحات با الگوی زوج و فرد جریان یافته و از جداره صفحات با یکدیگر تبادل حرارت دارند.

سطح تبادل کننده حرارت در اواپراتور چیلر از نوع صفحه ای نسبت به نوع پوسته و لوله بیشتر است و در ابعاد کوچکتر می توان حرارت زیادی را منتقل کرد. استفاده از چیلرهایی با اواپراتور صحفه ای در صنایع لبنیاتی برای خنک کردن شیر مرسوم است. معمولا این نوع اواپراتور از تعدادی صفحه (از جنس استیل ضد زنگ) ساخته می شود که در میان این صفحه ها آب جریان پیدا می کند. در جهت مخالف نیز ماده مبرد به جریان درمی ‌آید و تبادل حرارتی صورت می گیرد. به طور معمول نیز اواپراتور صفحه‌ ای از ضریب تبادل حرارتی بالایی برخوردار هستند.

اواپراتور صفحه ای

اواپراتور پوسته و لوله :

اواپراتور پوسته و لوله تشکیل شده از یک مخزن استوانه ای که درآن لوله های مسی قرار دارد. در داخل لوله های مسی ماده مبرد و اطراف لوله ها جریان آب برقرار است. مبرد در حال تبخیر از طریق جداره های خارجی لوله های مسی حرارت را از آب گرفته و آب را سرد می کند.

اواپراتورهای پوسته و لوله ای ساختاری مستحکم در برابر فشارها و درجه حرارت های بالا داشته و قیمت آنها نسبت به انواع دیگر کمتر است و پرکاربردترین نوع برای استفاده در چیلر محسوب می شود. در اواپراتور های پوسته و لوله در داخل پوسته صفحاتی به نام بافل (Baffles) در فواصل معین قرار می دهند تا با ایجاد جریان آشفته در آب نرخ انتقال حرارت افزایش یابد.

اواپراتور پوسته و لوله

اواپراتور پره دار :

این اواپراتور، سیال مایع که معمولا مبرد (گاز فریون) است از درون لوله ای پر پیچ و خم عبور می کند و از پیرامون لوله ها، هوا توسط فن جریان می یابد و به همین خاطر به آن اواپراتور هوایی، پره دار و یا خشک گفته می شود. سیال مایع با گرفتن حرارت از هوا، کم کم به حالت گازی تغییر فاز می دهد. همزمان با تبخیر شدن سیال مایع، هوا نیز سرد می شود. بنابرین از این سرما می توان در سیستم تهویه مطبوع استفاده کرد و آن را به یک وسیله سرمایشی تبدیل نمود.

پایان مقاله:

در این مقاله از سری مقالات مفید و جذاب تهویه هورسان سعی کردیم شما عزیزان را با اواپراتور آشنا کنیم تا بتوانید به صورت جدی تر در صنعت تهویه مطبوع بررسی های مورد نیاز خود را داشته باشید. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید اگر کماکان سوالی در ذهن شما عزیزان باقی مانده است از بخش کامنت های با ما درمیان بزارید.

Rate this post

اشتراک گذاری مقاله:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها