چیلر چیست و معرفی چیلر

شاید تا به حال نام چیلر به گوشتان خورده باشد و برایتان سوال پیش آمده باشد که چیلر چیست؟ در رابطه با پاسخ به این سوال باید گفت چیلرها از جمله سیستم‌هایی به حساب می‌آیند که امکان جایگزین کردن آن‌ها با کولرهای آبی و گازی وجود دارد و به طور معمول از آن‌ها به عنوان یک سیستم سرمایشی استفاده می‌شود. البته لازم به ذکر است که برای چیلر تنها این کارایی در نظر نگرفته شده و در مصارف صنعتی چون خنک کاری ماشین‌آلات، محصولات و مواد نیز از آن استفاده می‌شود. دقت داشته باشید که چیلرها بر اساس خصوصیت و ویژگی‌هایی که برای آن‌ها در نظر گرفته شده، به دو دسته گوناگون چیلرهای تراکمی و جذبی تقسیم می‌شوند. توجه داشته باشید که هر یک از انواع چیلر وظیفه‌ی خنک‌سازی سیال را بر عهده دارند. در ادامه به بررسی هر یک از انواع این محصول می‌پردازیم و به شما در رابطه با طرز کار چیلر نیز اطلاعاتی را می‌دهیم؛ بنابراین اگر به دنبال اطلاعات در رابطه با این موضوع هستید، ادامه متن را از دست ندهید.

ویدیو معرفی برند تیکا

وظیفه چیلر چیست؟

معمولا چیلر در کنار دستگاه هایی مانند فن کویل و هواساز استفاده میشود و وظیفه چیلر در این فرایند سرد کردن آب و انتقال آن توسط لوله ها به طور مثال به فن کویل است. نکته بسیار مهم در این فرایند بسته بودن مدار آب خنک در چیلر است و به این معناست که آب در این مراحل تبخیر نمیشود.

معرفی انواع چیلر

اگر مقداری با دنیای تهویه مطبوع آشنایی داشته باشید می دانید که چیلر ها انواع مختلفی دارند. در این مقاله از مجله هورسان با شما عزیزان هستیم تا شما را با انواع چیلرها آشنا کنیم. چیلر یا سرد کن (به انگلیسی: Chiller) در واقع یک بخش از سیستم تهویه است که حرارت را از مایع (معمولاً آب) بر اساس سیکل تبرید تراکم بخار یا جذبی می‌زداید. این مایع می‌تواند برای خنک کاری هوا یا دستگاه‌ها (هواسازها و فن کویل‌ها) استفاده شود که معمولاً به صورت سیکل و درون یک مبدل حرارتی جریان دارد.

چیلرها در دو نوع اصلی وجود دارند:

 1. چیلر آب خنک
 2. چیلر هوا خنک
یک چیلر هوا خنک، گرمای جذب شده را از محل با استفاده از کویل های مبرد به کمک فن هایی که هوای بیرون را مستقیماً روی آن کویل ها می دمد، به هوا دفع می کند. یک چیلر آب خنک، گرمای جذب شده را به یک حلقه سیال واسط دفع می کند که سپس می تواند گرما را از طریق یک دستگاه ثانویه مانند برج خنک کننده (متداول تر) یا خنک کننده خشک (کمتر رایج) دفع کند.

اجزای اصلی چیلر هوا خنک

یک چیلر هوا خنک عمدتاً از پنج جزء تشکیل شده است، که به شرح زیر است. کمپرسور: به عنوان نیروی محرکه مبرد عمل می کند که معمولاً پیچ، اسکرول یا رفت و برگشتی است. کندانسور: دسته ای از لوله های افقی است که عموماً توسط تعدادی ورقه فلزی نازک در محور عمودی احاطه شده است. مبرد در طول این لوله ها می رود و می تواند پس از انتقال انرژی حرارتی خود به مایع تبدیل شود. فن های کندانسور: می تواند مبرد را وادار به انتقال انرژی حرارتی خود به هوای محیط کند که معمولاً در بالا طراحی می شود. شیر انبساط: می تواند مبرد را نگه دارد و فشار بالای کندانسور را با منبسط کردن مبرد قبل از ورود به اواپراتور حفظ کند. اواپراتور: می تواند آب سرد تولید کرده و به کندانسور بفرستد. تصویر فنی ای از چیلر

چیلر هوا خنک چگونه کار می کند؟

چیلر هوا خنک از اواپراتور پوسته و لوله برای تبادل گرما بین آب و مبرد استفاده می کند. در این سیستم پس از اینکه گرمای آب جذب شد و آب خنک شد، گرما توسط کمپرسور به کندانسور پره‌دار می‌رسد و سپس توسط فن خنک‌کننده به هوای بیرون پراکنده می‌شود. به طور کلی، چیلرهای هوا خنک می‌توانند گرما را از آب جذب کرده و سپس این گرما را به جو محیط منتقل کنند. در تصویر زیر به خوبی نحوه عملکرد و هم چنین سیکل آن نشان داه شده است.

مزایای چیلر هوا خنک چیست؟

 • بدون برج خنک کننده
 • بدون هدر رفتن آب
 • هزینه نگهداری کم

نمونه ای از چیلر هوا خنک

نمونه ای از چیلر هوا خنک چیلر تصویر قبل به صورت ساده تر: نمونه ای از چیلر هوا خنک به صورت ساده

معرفی چیلر آب خنک

برای درک بهتر اجز به جز این سامانه را برسی میکنیم.

اواپراتور:

نقش اواپراتور تولید آب سرد است. این دستگاه آب را در حدود 6 درجه سانتیگراد به کمک یک پمپ آن را در سراسر تاسیسات میفرستد. شبکه ای از لوله ها ،آب سرد را از هر بخش مورد نیاز برای سرد سازی عبور می دهد. پس از تبادل دما با هوای اتاق و سرد سازی ، که در واحدهای انتقال هوا (AHU’s) و واحدهای فن کویل (FCU’s) انجام می شود ، آب که اکنون در حدود 12 درجه سانتیگراد گرمتر است؛ به اواپراتور باز می گردد و مبرد گرما را جذب کرده و آن را به کندانسور هدایت می کند. آب یک بار دیگر خنک می شود و اکنون می تواند به خنک کاری ادامه دهد.

کندانسور:

یک مبرد گرما را از اواپراتور می آورد و از کندانسور عبور می کند. حلقه دیگری به کندانسور متصل است ؛ حلقه آب کندانسور که بین برج خنک کننده و کندانسور قرار دارد. ای آب که در حدود 27 درجه است پس از ورود به کندانسور در دمای 32 درجه سانتیگراد خارج شده و به سمت برج خنک کننده می رود. توجه داشته باشید که به هیچ وجه مبرد و کندانسور مستقیماً در تماس نیستند. تبادل حرارت فقط از طریق دیواره لوله انجام می شود. آب کندانسور که دیگر حالا گرم تر شده ، برای دفع حرارت بیشتر به برج خنک کننده می رود.

برج های خنک کننده:

اینجا جایی است که دفع گرما کامل می شود . یک فن بزرگ دستگاه را با هوا تغذیه می کند. هوا با آب کندانسور روبرو می شود. در تماس مستقیم، آب کندانسور گرمای خود را به هوا می دهد. آب کندانسور به کندانسور برمی گردد و این چرخه ادامه دارد. برج های خنک کننده

مزایای چیلر آب خنک چیست؟

برخی از افراد این چیلرها را به دلیل اندازه کوچکتری که در مقایسه با چیلرهای هوا خنک دارند ترجیح دهند. این چیلرها همچنین دارای راندمان بالاتر و عمر طولانی تری نسبت به جایگزین ذکر شده هستند. کسانی که می خواهند این تجهیزات در داخل خانه قرار گیرند، ممکن است چیلر آب خنک را مطلوب بدانند. در آخر اگر هنوز به جزئیات بیشتری در مورد چیلر آب خنک و هوا خنک نیاز دارید، با تیم ما تماس بگیرید تا مشاوران ما شمارا راهنمایی کنند .

چیلر تراکمی چیست؟

طرز کار چیلر تراکمی به این شکل است که گاز مورد استفاده در دستگاه، ابتدا باید متراکم شود که این متراکم سازی در بخش کمپرسور صورت می‌گیرد. بعد از آن گاز متراکم شده به کندانسور که وظیفه خنک کردن را دارد وارد می‌شود و بعد فرایند تبدیل گاز به مایع خنک اتفاق می‌افتد. این روند به همین شکل ادامه پیدا خواهد کرد؛ یعنی اواپراتور مایع خنک شده را به محیط مورد نظر منتقل می‌کند. در این مرحله مایع داخل دستگاه گرمای محیط اطراف را به خود جذب می‌کند و دوباره تبخیر می‌شود. سپس گاز دوباره به کمپرسور وارد شده و چرخه از سر ابتدا به همان شکل ادامه پیدا خواهد کرد. البته باید متذکر شد که چیلرهای تراکمی بر اساس نوع کندانسور و کمپرسوری که در آن‌ها وجود دارد، به چند دسته گوناگون تقسیم می‌شوند. در ادامه به بررسی دسته‌های گوناگون آن می‌پردازیم تا با انواع متنوع این مدل از چیلر آشنا شوید.

دسته‌بندی در نظر گرفته شده بر اساس کندانسور

چیلرهای تراکمی بر اساس کندانسور را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد. این دو دسته‌ شامل چیلر تراکمی هوا خنک و چیلر تراکمی آب خنک می‌شوند. در چیلرهای تراکمی هوا، همان‌طور که از نامش مشخص است، عمل خنک شوندگی با هوا صورت می‌گیرد و در چیلرهای تراکمی آبی، مایع آب است که خنک‌کنندگی دستگاه را انجام می‌دهد.

دسته‌بندی در نظر گرفته شده بر اساس کمپرسور

دیگر دسته‌بندی که برای چیلرهای تراکمی در نظر گرفته شده، می‌توان به دسته‌ای که بر اساس کمپرسور است، اشاره داشت. در ادامه 5 نوع چیلر که در این دسته هستند را برای شما نام خواهیم برد تا با آن‌ها آشنا شوید و بدانید که چه ویژگی دارند.
 • چیلر جذبی
 • اسکرال
 • سانتریفیوژ
 • اسکرو
 • پیستونی
از دیگر انواع چیلر که به آن اشاره شد، می‌توان چیلرهای مدل جذبی را نام برد. لازم به ذکر است که امروزه این نوع از کولر در مقایسه با دیگر سیستم‌های تهویه هوا بیشتر مورد توجه قرار گرفته و مهندسین و صاحبان ساختمان‌های مسکونی بیشتر از این مدل در سازه‌های خود استفاده می‌کنند. توجه داشته باشید که در چیلرهای جذبی برخلاف چیلرهای تراکمی، به‌جای کمپرسور از ژنراتور استفاده می‌شود. از طرفی دیگر نیز باید بدانید که خود چیلر جذبی در مدل‌های گوناگون موجود است که در ادامه به بررسی مدل‌های گوناگون آن می‌پردازیم.

چیلر جذبی چیست؟

در فرآیندهای تبرید و تهویه در چیلرها این دستگاه را به دو نوع چیلر جذبی و چیلر تراکمی دسته بندی میشود. در مورد چیلرهای تراکمی توضیح دادیم که با انرژی برق کار میکنند و اجزای مختلفی دارند که عبارتست از: اجزای چیلرهای تراکمی
 1. اواپراتور
 2. کندانسور
 3. کمپرسور
 4. شیر انبساط
که وقتی مایع مبرد در این پروسه بین این 4 بخش حرکت میکند میتواند سرمایش مورد نیاز را تامین کند. که به صورت دقیق تر در بخش قبلی توضیح دادیم.

نحوه کارکرد چیلر جذبی

شباهتی که چیلر جذبی با چیلر تراکمی دارد این است که چیلر جذبی با فرایند تبخیر باعث ایجاد سرما در آب کویل میشود که این وظیفه بر عهده اواپراتور است.

چیلر جذبی نوع شعله مستقیم

در دسته‌بندی در نظر گرفته شده برای چیلرهای جذبی مدل شعله مستقیم، دو مورد مطرح می‌شود. در این دو مورد یک ماده نقش جاذب آب و ماده دیگر مبرد به حساب می‌آید.
 • آب- آمونیاک: در این ترکیب، ماده جاذب را باید آب و ماده مبرد را آمونیاک دانست.
 • تک اثره: در این حالت، تنها آب مقطر مورد استفاده قرار می‌گیرد که نقش مبرد را دارد.

چیلر جذبی نوع شعله غیرمستقیم

 • آب- لیتیوم بروماید: در این ترکیب نقش مبرد برای آب است و لیتیم بروماید نقش جاذب را بر عهده دارد.
 • دو اثره: این نوع از چیلر، ساختاری شبیه به نوع جذبی تک اثره دارد با این تفاوت که این نوع از یک ژنراتور، مبدل حرارتی و یک پمپ اضافی نیز برخوردار است.

بررسی تفاوت‌های چیلرهای جذبی و تراکمی

تا به اینجا به بررسی انواع و طرز کار چیلر در مدل‌های مختلف پرداختیم. حال تصمیم داریم در رابطه با فرقی که میان این دو مدل می‌شود، اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم. از اصلی‌ترین تفاوت‌های میان دو نوع در نظر گرفته شده برای این دستگاه، می‌توان به منبع آن‌ها برای ایجاد سرمایش اشاره کرد که برای چیلر تراکمی، انرژی الکتریکی و برای چیلر جذبی انرژی حرارتی منبع است. توجه داشته باشید که میان این دو مدل شباهت‌هایی نیز دیده می‌شود، برای مثال می‌توان به استفاده از آب برای تبخیر یک مبرد فرار در فشار پایین اشاره کرد. حال اگر شما تصمیم به خرید چیلر دارید، می‌توانید به بررسی انواع و قیمت چیلر بپردازید و در رابطه با این موضوع‌ها اطلاعاتی را به دست آورید و پس از مطمئن شدن از انتخاب خود، خریدتان را تکمیل کنید.

7 نکته مهم برای نگهداری چیلر های تهویه مطبوع

7 نکته مهم برای نگهداری چیلر های تهویه مطبوع

چیلر هوا خنک معمولا روی پشت بام و یا حیاط (فضای باز) ، از طرفی چیلرهای آب خنک و جذبی معمولا در موتور خانه ها قرار می گیرند .

بله در زمستان می توان از چیلر آبگرم دریافت کرد و از فن کویل ها را برای گرمایش استفاده کرد  از طرفی به علت هزینه بالا معمولا پیشنهاد نمی کند.

همانطور که می دانید ظرفیت چیلر وابسته به محل پروژه ، متراژ بنا ، ارتفاع سقف هر طبقه و … است .بنابراین برای درک بهتر مفهوم ظرفیت چیلر می توانید به مقاله محاسبه ظرفیت چیلر مراجعه کنید یا با کارشناسان شرکت در تماس باشید .

در فصول گرما معمولا از سایبان برای خنک نگه داشتن محیط چیلر استفاده می شود که برای کارکرد بهتر چیلر مخصوصا وقتی زیر نور مستقیم خورشید قرار دارد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
43 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
هستی موعظی
هستی موعظی
1 سال قبل

فوق العاده اطلاعاتتون عالی و کاربردی بود سپاس

زهرا
زهرا
1 سال قبل
پاسخ به  هستی موعظی

آره واقعا من چند روزه باهاشون آشنا شدم همه مقالات رو خوندم خیلی خوب بود برام تو این مقطع درسی

فرهاد صحابی
فرهاد صحابی
1 سال قبل

سلام خسته نباشید مرسی بابت سایت خوبتون یه سوال داشتم چیلر جذبی برای یه ساختمون ۲۰ واحدی بهتره یا چیلر تراکمی؟

اسماعیل
اسماعیل
1 سال قبل

واقعا اطلاعاتی که دادید عالی بود
ممنون بابت مشاوره

سحر کاویانی
سحر کاویانی
1 سال قبل

ممنون میشم اگر بتونید اطلاعات کامل تر و جامع تری در رابطه با چیلر ها منتشر کنید

سعید نقدی
سعید نقدی
1 سال قبل

سلام شما مشاوره رایگان هم دارید

کوثر پرتوی
کوثر پرتوی
1 سال قبل

ببخشید ما برای مهد کودک که بچه ها هستن چه سیستم تهویه مطبوعی پشنهاد میدید که مقرون به صرفه هم باشه

اسماعیل
اسماعیل
1 سال قبل

سلام خسته نباشید یه سوال داشتم چرا تو چیلرهای جذبی به جای کمپرسور از ژنراتور استفاده میکنن؟

مستانه مهاجر
مستانه مهاجر
1 سال قبل

سلام خسته نباشید ببخشید مینی چیلر رو میشه تو بالکن هم گذاشت یعنی شدنیه؟

کال اف
کال اف
1 سال قبل

سلام این چیلر سانتریفیوژ تو ایران هست؟

الهام
الهام
1 سال قبل

واقعا محتوای نفیدغو کاربردی ای بود دستتون درد نکنه

ساسان
ساسان
1 سال قبل

خدا قوت ببخشید برای مجتمع ها از چیلر جذبی استفاده میکنن یا چیلر تراکمی

الهه
الهه
1 سال قبل

سلام خواستم ازتون تشکر کنم بابت محتویات خوبی که راجب چیلر نوشتید خدا قوت

کامران علیجانی
کامران علیجانی
1 سال قبل

کمتر سایتی رو تو حوزه سیستم های تهویه مطبوع دیدم که انقدر کامل و جذاب توضیح داده باشه ممنونم ازتون

علیرضا
علیرضا
1 سال قبل

سلام قیمت چیلر های صنعتی چقدر هستش ؟ قیمت در سایت پیدا نکردم ممنون میشم خبر بدید

مجید
مجید
1 سال قبل

سلام وقت بخیر لیست جدول قیمت چیلر رو می خواستم امکانش هست برام ایمیل کنید ؟

آرمین
آرمین
1 سال قبل

سلام یه سوال داشتم ما قصد خرید چیلر داریم میخواستم بدونم کم ترین متراژی که برای خرید چیلر نیاز داریم چقدر میتونه باشه ؟

دانیال
دانیال
1 سال قبل

کاشکی می شد حداقل یه لیست قیمت حداقلی برای خرید چیلرهاتون میزاشتید که ماهایی که پروژه های کوچیک داریم و یه تعداد محدودی قصد خرید داریم بتونیم قیمت حداقلی رو متوجه بشیم کاره سختیه زنگ زدن به همه شرکتا و از همشون قیمت گرفتن

خرمی
خرمی
1 سال قبل

سلام برای خرید چیلر مراجعه حضوری هم دارید یا فقط اینترنتی هستید ؟

رضا
رضا
1 سال قبل

چه ساعاتی برای خرید حضوری چیلر میتونیم بیایم؟

محمد علی
محمد علی
1 سال قبل

از کجای سایت می تونیم به لیست قیمت چیلر ها دسترسی داشته باشیم ؟

مسعود
مسعود
4 ماه قبل

اطلاعات خیلی کامل و جامع بود
دسستتون درد نکنه

ترنج
ترنج
24 روز قبل

برای یک ملک تجاری به متراژ 400 متر من چند تا چیلر باید بگیرم محاسبه گری چیزی توی سایت دارید که بشه ازش استفاده کرد؟

تات
تات
3 روز قبل

سلام لیست قیمت چیلر می‌خواستم