معرفی چیلر

شاید تا به حال نام چیلر به گوشتان خورده باشد و برایتان سوال پیش آمده باشد که چیلر چیست؟ در رابطه با پاسخ به این سوال باید گفت چیلرها از جمله سیستم‌هایی به حساب می‌آیند که امکان جایگزین کردن آن‌ها با کولرهای آبی و گازی وجود دارد و به طور معمول از آن‌ها به عنوان یک سیستم سرمایشی استفاده می‌شود. البته لازم به ذکر است که برای چیلر تنها این کارایی در نظر نگرفته شده و در مصارف صنعتی چون خنک کاری ماشین‌آلات، محصولات و مواد نیز از آن استفاده می‌شود.

دقت داشته باشید که چیلرها بر اساس خصوصیت و ویژگی‌هایی که برای آن‌ها در نظر گرفته شده، به دو دسته گوناگون چیلرهای تراکمی و جذبی تقسیم می‌شوند. توجه داشته باشید که هر یک از انواع چیلر وظیفه‌ی خنک‌سازی سیال را بر عهده دارند. در ادامه به بررسی هر یک از انواع این محصول می‌پردازیم و به شما در رابطه با طرز کار چیلر نیز اطلاعاتی را می‌دهیم؛ بنابراین اگر به دنبال اطلاعات در رابطه با این موضوع هستید، ادامه متن را از دست ندهید.

وظیفه چیلر چیست؟

معمولا چیلر در کنار دستگاه هایی مانند فن کویل و هواساز استفاده میشود و وظیفه چیلر در این فرایند سرد کردن آب و انتقال آن توسط لوله ها به طور مثال به فن کویل است.

نکته بسیار مهم در این فرایند بسته بودن مدار آب خنک در چیلر است و به این معناست که آب در این مراحل تبخیر نمیشود.

چیلر نوع تراکمی

طرز کار چیلر تراکمی به این شکل است که گاز مورد استفاده در دستگاه، ابتدا باید متراکم شود که این متراکم سازی در بخش کمپرسور صورت می‌گیرد. بعد از آن گاز متراکم شده به کندانسور که وظیفه خنک کردن را دارد وارد می‌شود و بعد فرایند تبدیل گاز به مایع خنک اتفاق می‌افتد. این روند به همین شکل ادامه پیدا خواهد کرد؛ یعنی اواپراتور مایع خنک شده را به محیط مورد نظر منتقل می‌کند. در این مرحله مایع داخل دستگاه گرمای محیط اطراف را به خود جذب می‌کند و دوباره تبخیر می‌شود. سپس گاز دوباره به کمپرسور وارد شده و چرخه از سر ابتدا به همان شکل ادامه پیدا خواهد کرد.

البته باید متذکر شد که چیلرهای تراکمی بر اساس نوع کندانسور و کمپرسوری که در آن‌ها وجود دارد، به چند دسته گوناگون تقسیم می‌شوند. در ادامه به بررسی دسته‌های گوناگون آن می‌پردازیم تا با انواع متنوع این مدل از چیلر آشنا شوید.

دسته‌بندی در نظر گرفته شده بر اساس کندانسور

چیلرهای تراکمی بر اساس کندانسور را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد. این دو دسته‌ شامل چیلر تراکمی هوا خنک و چیلر تراکمی آب خنک می‌شوند. در چیلرهای تراکمی هوا، همان‌طور که از نامش مشخص است، عمل خنک شوندگی با هوا صورت می‌گیرد و در چیلرهای تراکمی آبی، مایع آب است که خنک‌کنندگی دستگاه را انجام می‌دهد.

دسته‌بندی در نظر گرفته شده بر اساس کمپرسور

دیگر دسته‌بندی که برای چیلرهای تراکمی در نظر گرفته شده، می‌توان به دسته‌ای که بر اساس کمپرسور است، اشاره داشت. در ادامه 5 نوع چیلر که در این دسته هستند را برای شما نام خواهیم برد تا با آن‌ها آشنا شوید و بدانید که چه ویژگی دارند.

 • چیلر جذبی
 • اسکرال
 • سانتریفیوژ
 • اسکرو
 • پیستونی

از دیگر انواع چیلر که به آن اشاره شد، می‌توان چیلرهای مدل جذبی را نام برد. لازم به ذکر است که امروزه این نوع از کولر در مقایسه با دیگر سیستم‌های تهویه هوا بیشتر مورد توجه قرار گرفته و مهندسین و صاحبان ساختمان‌های مسکونی بیشتر از این مدل در سازه‌های خود استفاده می‌کنند. توجه داشته باشید که در چیلرهای جذبی برخلاف چیلرهای تراکمی، به‌جای کمپرسور از ژنراتور استفاده می‌شود. از طرفی دیگر نیز باید بدانید که خود چیلر جذبی در مدل‌های گوناگون موجود است که در ادامه به بررسی مدل‌های گوناگون آن می‌پردازیم.

چیلر جذبی چیست؟

در فرآیندهای تبرید و تهویه در چیلرها این دستگاه را به دو نوع چیلر جذبی و چیلر تراکمی دسته بندی میشود.

در مورد چیلرهای تراکمی توضیح دادیم که با انرژی برق کار میکنند و اجزای مختلفی دارند که عبارتست از:

 

اجزای چیلرهای تراکمی

 

 1. اواپراتور
 2. کندانسور
 3. کمپرسور
 4. شیر انبساط

که وقتی مایع مبرد در این پروسه بین این 4 بخش حرکت میکند میتواند سرمایش مورد نیاز را تامین کند. که به صورت دقیق تر در بخش قبلی توضیح دادیم.

نحوه کارکرد چیلر جذبی

شباهتی که چیلر جذبی با چیلر تراکمی دارد این است که چیلر جذبی با فرایند تبخیر باعث ایجاد سرما در آب کویل میشود که این وظیفه بر عهده اواپراتور است.

چیلر جذبی نوع شعله مستقیم

در دسته‌بندی در نظر گرفته شده برای چیلرهای جذبی مدل شعله مستقیم، دو مورد مطرح می‌شود. در این دو مورد یک ماده نقش جاذب آب و ماده دیگر مبرد به حساب می‌آید.

 • آب- آمونیاک: در این ترکیب، ماده جاذب را باید آب و ماده مبرد را آمونیاک دانست.
 • تک اثره: در این حالت، تنها آب مقطر مورد استفاده قرار می‌گیرد که نقش مبرد را دارد.

چیلر جذبی نوع شعله غیرمستقیم

 • آب- لیتیوم بروماید: در این ترکیب نقش مبرد برای آب است و لیتیم بروماید نقش جاذب را بر عهده دارد.
 • دو اثره: این نوع از چیلر، ساختاری شبیه به نوع جذبی تک اثره دارد با این تفاوت که این نوع از یک ژنراتور، مبدل حرارتی و یک پمپ اضافی نیز برخوردار است.

بررسی تفاوت‌های چیلرهای جذبی و تراکمی

تا به اینجا به بررسی انواع و طرز کار چیلر در مدل‌های مختلف پرداختیم. حال تصمیم داریم در رابطه با فرقی که میان این دو مدل می‌شود، اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم.

از اصلی‌ترین تفاوت‌های میان دو نوع در نظر گرفته شده برای این دستگاه، می‌توان به منبع آن‌ها برای ایجاد سرمایش اشاره کرد که برای چیلر تراکمی، انرژی الکتریکی و برای چیلر جذبی انرژی حرارتی منبع است. توجه داشته باشید که میان این دو مدل شباهت‌هایی نیز دیده می‌شود، برای مثال می‌توان به استفاده از آب برای تبخیر یک مبرد فرار در فشار پایین اشاره کرد.

حال اگر شما تصمیم به خرید چیلر دارید، می‌توانید به بررسی انواع و قیمت چیلر بپردازید و در رابطه با این موضوع‌ها اطلاعاتی را به دست آورید و پس از مطمئن شدن از انتخاب خود، خریدتان را تکمیل کنید.

7 نکته مهم برای نگهداری چیلر های تهویه مطبوع

7 نکته مهم برای نگهداری چیلر های تهویه مطبوع

چیلر یکی از دستگا های تهویه مطبوع است که دمای آب را برای انتقال به سیستم هایی مثل فن کویل یا هواساز خنک میکند.

چیلر همانطور که از نامش مشخص است فقط برای سرد کردن آب یا همان سرمایش مورد استفاده قرار میگیرد.

برای محیط های مسکونی شما هم میتوانید از چیلر مرکزی استفاده کرد و در صورت نیاز میتوانید برای هر واحد یک چیلر جداگانه استفاده کرد. و در صورتی که از چیلر مرکزی استفاده کردید محدودیتی برای نصب وجود ندارد و هم در موتورخانه و هم در پشت بام نصب کنید.

شما میتوانید از فضای بالکن یا تراس برای نصب مینی چیلر استفاده کنید که طبق تجربه فضایی معادل 2 تا 7 متر مربع نیاز است.

 • اواپراتور
 • کندانسور
 • سیستم کنترلی
 • چیلر سانتریفیوژ
 • چیلر جذبی
 • چیلر تراکمی

39 پاسخ

  1. آره واقعا من چند روزه باهاشون آشنا شدم همه مقالات رو خوندم خیلی خوب بود برام تو این مقطع درسی

 1. سلام خسته نباشید مرسی بابت سایت خوبتون یه سوال داشتم چیلر جذبی برای یه ساختمون ۲۰ واحدی بهتره یا چیلر تراکمی؟

  1. سلام فرهاد عزیز سپاس فراوان بابت لطف شما
   لطفا برای مشاوره رایگان با شماره های ما در بخش تماس با ما ارتباط برقرار کنید چرا که برای انتخاب درست باید حتما شاخص های متفاوتی بررسی بشه
   با آرزوی سلامتی برای شما

 2. ممنون میشم اگر بتونید اطلاعات کامل تر و جامع تری در رابطه با چیلر ها منتشر کنید

  1. سلام سعید عزیز بله ما مشاوره رایگان هم در شرکت تهویه مطبوع هورسان داریم شما میتوانید با شماره های موجود در صفحه تماس با ما ارتباط بگیرید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.

 3. ببخشید ما برای مهد کودک که بچه ها هستن چه سیستم تهویه مطبوعی پشنهاد میدید که مقرون به صرفه هم باشه

  1. سلام خانم پرتوی لطفا با شماره تماس های شرکت تماس بگیرید تا کارشناسان ما نسبت به فاکتورهای مختلف شما را راهنمایی کنند.
   آرزوی موفقیت برای شما

 4. سلام خسته نباشید یه سوال داشتم چرا تو چیلرهای جذبی به جای کمپرسور از ژنراتور استفاده میکنن؟

 5. سلام خسته نباشید ببخشید مینی چیلر رو میشه تو بالکن هم گذاشت یعنی شدنیه؟

  1. سلام مستانه عزیز بله شما میتوانید فضای اشغال شده رو تو سوالات متداول ببینی و نسبت به فضای بالکنتون بسنجید و در صورت تطابق از مینی چیلر در بالکن استفاده کنید.
   با آرزوی موفقیت و سلامتی برای شما دوست عزیز

  1. سلام ساسان عزیز برای مجتمع های بسته به تناژ و موقعیت مکانی منفاوت خواهد بود و براساس وزنی پارامترهای گوناگون پروژه توسط مشاور تاسیسات تصمیم می گیرد جهت اطلاعات بیشتر با کارشناسان طراحی شرکت تماس حاصل فرمایید.
   با آرزوی موفقیت و سلامتی برای شما دوست عزیز

 6. کمتر سایتی رو تو حوزه سیستم های تهویه مطبوع دیدم که انقدر کامل و جذاب توضیح داده باشه ممنونم ازتون

  1. سلام علیرضا عزیز، با توجه به اینکه چیلر های صنعتی طراحی و عملکرد متفاوتی دارند استعلام قیمت بستگی به شرایط و کاربری خاص که هر پروژه دارد،به همین دلیل بهتر است با انتقال شرایط پروژه به کارشناسان شرکت ظرفیت سنجی می شود که این روند حداکثر تا ۲۴ساعت انجام میپذیرد.

 7. سلام یه سوال داشتم ما قصد خرید چیلر داریم میخواستم بدونم کم ترین متراژی که برای خرید چیلر نیاز داریم چقدر میتونه باشه ؟

  1. سلام آرمین عزیز. باتوجه به شرایط اب و هوا و شرایط منطقه و شهری که میخواین چیلر کنین، و باتوجه به کاربری متفاوتی واحد های ساختمانی دارن توسط بررسی مشاوران شرکت و مشاوران پروژه به یک دیدگاه مشترک رسیده
   برای مشاوره با کارشناسان شرکت در ارتباط باشید.

 8. کاشکی می شد حداقل یه لیست قیمت حداقلی برای خرید چیلرهاتون میزاشتید که ماهایی که پروژه های کوچیک داریم و یه تعداد محدودی قصد خرید داریم بتونیم قیمت حداقلی رو متوجه بشیم کاره سختیه زنگ زدن به همه شرکتا و از همشون قیمت گرفتن

  1. سلام دوست عزیز، با وجود بالا بودن نواسانات قیمت ارز هیچ شرکتی نمی تواند قیمت دقیق برای شما و دیگر عزیزان در وب سایت قرار دهد، اگر هم سایتی قیمتی در سایت قرار داده است حتما در بخشی از سایت تاکید کردن که قبل از ثبت سفارش از قیمت دقیق کالا مطمئن شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.