مقایسه چیلر با داکت اسپیلیت

مقایسه جامع چیلر و داکت اسپلیت

مقایسه چیلر با داکت اسپلیت

برای مقایسه این دو محصول نیاز به شناخت هر کدام به صورت مجزا خواهیم داشت. هر دو جزو سیستم­های تهویه مطبوع محسوب می­شوند و کارایی نسبتا مشابهی دارند. در ادامه مطلب مشخصات فنی این سیستم­ها را بیان می­کنیم و در پایان تفاوت چیلر با داکت اسپلیت را درک خواهید کرد.

چیلر چیست؟

چیلر در واقع یک بخش از سیستم تهویه است که در آن تبادل گرما بین آبی که به ساختمان می­رود و به اواپراتور می­رسد اتفاق می افتد. یک کندانسور خنک کننده آب از برج خنک کننده برای کاهش دمای کندانسور استفاده می­کند. این برج گرما را از کندانسور گرفته و در دمای 95 درجه فارنهایت یا 35 درجه سانتیگراد باقی می­ماند.

تفاوت چیلر و اسپلیت

آب با استفاده از پمپ به برج خنک کننده ارسال می­شود تا با تبخیر آب در برج خنک کننده خنک شود. دمای آب خنک شده به 85 درجه فارنهایت یا 29 درجه سانتیگراد کاهش می­یابد و دوباره وارد کندانسور می­شود. این روند به طور مداوم تکرار می­شود.

اولین تفاوت چیلر با داکت اسپلیت واحدهای فن کویل هستند.

آب سرد به واحدهای فن کویل منتقل می­شود که شامل باله­ ها و فن­ هایی با سطح زیاد است و از طریق فرایند تبادل هوا و گرما، گرما را از فضا جذب می­کند. هر واحد فن کویل دارای ترموستات مخصوص به خود است که میزان خنک کننده مورد نیاز را تنظیم می­کند. آب سرد گرم شده و در دمای 55 درجه فارنهایت یا 13 درجه سانتیگراد به چیلر برمی­گردد.

دمای آب پس از خنک شدن فضا 10 درجه فارنهایت یا 6 درجه سانتیگراد گرم می­شود. آب پس از آن دوباره به اواپراتور چیلر منتقل می­شود و در آنجا سرد می­شود. در این بخش 45 درجه فارنهایت سرد می­شود تا دوباره به همه واحدهای فن کویل بازگردد. این روند هم چنان تکرار می­شود.

تفاوت چیلر با داکت اسپلیت در مشخصات فنی

در چیلرها دو نوع کندانسور وجود دارد یعنی هوا خنک و آب خنک. یک کندانسور خنک کننده هوا از هوای محیط برای خنک سازی و متراکم شدن گاز مبرد گرم به حالت مایع استفاده می­کند. می­تواند در داخل چیلر واقع شود یا از راه دور در خارج قرار داشته باشد، اما در نهایت گرمای چیلر را به هوا منتقل می­کند. آب در یک کندانسور برج خنک کننده مبرد را خنک و متراکم می­کند.

کانال AC

همانطور که از نام آن مشخص است، یک سیستم AC کانال دار تجهیز شده در کنار کانال­های موجود در دیوارها و سقف است و برای تهیه تهویه هوا در سراسر خانه استفاده می­شود. واحد اصلی یعنی کندانسور در خارج از دید قرار دارد.

تقسیم AC

به لطف سیستم تقسیم AC ، کندانسور خارج از خانه است. این بخش فشار را به مبرد وارد می­کند و از طریق لوله ای که به واحد داخلی اواپراتور متصل است عبور می­کند. بسیاری از سیستم­های AC جداگانه می­توانند تا چهار واحد داخلی را به یک کندانسور متصل کنند. هر نوع سیستم دارای مزایا و معایبی است. این عوامل را در نظر بگیرید تا به شما کمک کند که تعیین کنید کدام گزینه نیاز شما را برآورده می­کند.

مقایسه سریع بر اساس تفاوت چیلر با داکت اسپلیت

مقایسه جامع چیلر و داکت اسپلیت

  • بهره وری

سیستم های Split به شما این امکان را می­دهند که فقط اتاق­هایی را که انتخاب می­کنید خنک کنید. از آن­جا که این سیستم­ها برای خنک کردن اتاق­های منفرد طراحی شده ­اند، حتی اگر هر اتاق دارای یک واحد داخلی باشد، فضای کلی به طور یکنواخت خنک نمی­شود. واحدهای اضافی به توان اضافی نیاز دارند. بنابراین در برخی از زمان­ها در مقایسه با چیلر احتمالاً یک نقطه بازده کاهش یافته از نظر هزینه و بازده انرژی وجود دارد.

  • سر و صدا

هر دو سیستم ساکت هستند. از آن­جا که کندانسور در خارج از خانه قرار دارد، در داخل خانه سر و صدای کمی وجود دارد. در صورت نزدیکی واحدهای مسکونی ممکن است همسایه ­ها صدای کارکرد آن را بشنوند اما چندان هم صدای ازار دهنده ­ای ندارد.

  • راحتی و انعطاف پذیری

سیستم­های داکت اسپلیت انعطاف پذیری خوبی را ارائه می­دهند. از نظر نصب دردسر ساز نیستند، کوچک­تر از چیلر هستند و انعطاف پذیرتر هم هستند. واحدهای داخلی را می­توان به راحتی بر روی دیوار یا سقف نصب کرد. آن­ها قابل برنامه ریزی هستند در نتیجه کار با سهولت بیشتری انجام می­شود.

در بسیاری از سیستم­ها گزینه ­های کنترل از راه دور را برای راحتی هر چه بیشتر کاربران فراهم می­کنند. نصب سیستم کانال دار نیاز به برنامه ریزی و فضای کافی برای کانال کشی دارد. پس از نصب برای کارکرد بهتر سیستم به کمی تلاش نیاز است. این سیستم معمولاً از طریق پانل­ها در مکان­های مختلف خانه کنترل می­شود.

اگرچه برخی از تولیدکنندگان دسترسی از راه دور را از طریق برنامه تلفن ارائه می­دهند ولی همه محصولات این ویژگی را ندارند. مانند سیستم های اسپلیت، سیستم­ های داکت نیز می­توانند برنامه ریزی شوند. در واقع آن چه که باید در نظر گرفته شود محل احداث و نصب این تجهیزات است. چقدر فضا در اختیار دارید؟ چند اتاق دارید؟ تمامی این موارد را در نظر بگیرید.

اگر کنجکاوی شما برای دانستن تفاوت چیلر با داکت اسپلیت کشف رازهای عجیب است در اشتباه هستید. در واقع از نظر کیفی و بازدهی تفاوت چندانی ندارند. صرفا شرایط احداث و کانال کشی متفاوت خواهد بود. هر دو از سیستم­های پرفروش و محبوب تهویه مطبوع هستند و برای بسیاری از ساختمان­های مسکونی و تجاری مورد استفاده قرار می­گیرند.

جمع بندی

تا این جای مطلع قطعا سوال شما این است. با توجه به تفاوت چیلر و داکت اسپلیت کدام یک بهتر است؟ لطفا صبور باشید و اطلاعات را کامل مطالعه کنید. با وجود گزینه های فراوان برای خنک سازی منزل، تعیین این که چه سیستمی بیشترین کارایی را برای شما دارد کار طاقت فرسایی است. در واقع با مطرح کردن شرایط محیطی موجود کارشناسان شما را در تصمیم گیری راهنمایی خواهند کرد.

اگر قصد خرید یک سیستم تهویه مطبوع را دارید، بهتر است  گزینه­ های معروف­ مانند سیستم­های تهویه مطبوع داکت و اسپلیت استفاده کنید. این مقاله نمای کلی از هر دو سیستم و همچنین جوانب مثبت و منفی هر یک را برای کمک به شما در تصمیم گیری در مورد اینکه کدام سیستم بهتر با نیاز و بودجه شما سازگار است، ارائه می­دهد. علاوه بر قیمت خود سیستم، معایبی همچون کانال کشی و احداث را در نظر بگیرید.

اشتراک گذاری مقاله:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on email
Share on telegram

با ما همراه باشید . . .

دیگر مقالات

انتخاب تهویه مطبوع مناسب

چگونه تهویه مطبوع مناسب انتخاب کنیم؟

نحوه انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسبنحوه انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسبانواع کولر گازیکولر گازی پنجره ­ایکولر گازی دیواریکولر گازی قابل حملکولر گازی مرکزیآیا می­خواهید در

ایرواشر چیست

سیستم تهویه ایرواشر چیست؟

احتمالا تا به‌ حال درباره دستگاه‌هایی که هوا را تهویه و مرطوب می‌کنند، شنیده باشید؛ این دستگاه‌ها در دنیای صنعت با نام ایرواشر(Air washer) یا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *