چگونه تهویه مطبوع مناسب انتخاب کنیم؟

انتخاب تهویه مطبوع مناسب

نحوه انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسب

چگونه سیستم تهویه مطبوع مناسب انتخاب کنیم؟ آیا به دنبال خرید کولر گازی یا اسپلیت جدید هستید؟ با وجود گزینه های فراوان از تهویه مطبوع مرکزی گرفته تا واحدهای متناوب قابل حمل و پنجره، تا سیستم­های مینی اسپلیت داکت و غیره، تشخیص این که چگونه یک تهویه مطبوع مناسب انتخاب کنیم کاری دشوار است. خوشبختانه همه پاسخ­ها را در این راهنمای گام به گام خواهید یافت. در ادامه این مقاله برای شما عزیزان ویدیوئی فنی در رابطه با چگونگی انتخاب یک تهویه مطبوع مناسب قرار داده ایم که با دیدن این ویدیو اطلاعات فنی خیلی زیادی به شما داده می شود، پس از دیدن ویدیو به ادامه مقاله بپردازید تا دیگر اطلاعات مورد نیاز هم کسب کنید.

 

 

1-مرحله اول تعیین بودجه شما

اولین کاری که باید هنگام انتخاب کولر گازی انجام دهید این است که تعیین کنید چه مقدار می­خواهید هزینه کنید. به طور کلی کولرهای گازی در گروه لوازم خانگی گران قیمت قرار می­گیرند. با این حال بسته به بودجه خود، می­توانید یک سیستم خنک کننده نسبتاً مقرون به صرفه تهیه کنید.

انواع کولرگازی

انواع کولر گازی

شما قبل از خرید کولر گازی باید با انواع این سیستم آشنایی داشته باشید تا نسبت به نیاز و بودجه خود بتوانید یکی از این دستگاه ها را انتخاب کنید پس با هم به بررسی انواع کولر گازی میپردازیم.

کولر گازی پنجره ­ای

این سیستم تهویه مطبوع برای افرادی که به دنبال ارزان­ترین سیستم تهویه مطبوع هستند، بهترین گزینه است. واحدهای پنجره ­ای باید در داخل پنجره نصب شوند اما نصب آن­ها نسبتا آسان است.

کولر گازی دیواری

این سیستم­های تهویه مطبوع عملا با واحدهای پنجره یکسان هستند اما شما آن­ها را به جای پنجره از طریق دیوار نصب می­کنید. این نوع کولر 🆒 برای افرادی که می­خواهند امکان استفاده از پنجره ­های موجود را حفظ کنند مناسب است.

کولر گازی قابل حمل

کولر گازی قابل حمل بهترین انتخاب برای یک اتاق یک نفره است. مزیتی که این واحدها نسبت به دیگر سیستم­ های تهویه مطبوع دارند این است که می­توانید آن­ها را از اتاقی به اتاق دیگر منتقل کنید.

کولر گازی مرکزی

اکنون بسیاری از خانه­ ها با این واحدهای AC از قبل نصب شده ارائه می­شوند. اگر چنین سیستمی وجود ندارد، می­توانید یک سیستم جدید اضافه کنید. هدف از نصب تهویه مطبوع مرکزی خنک کردن تمامی اتاق­های یک خانه در آن واحد است.

2-در مرحله دوم انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسب باید محدودیت های فیزیکی و ساختاری را در نظر گرفت.

اگر سیستم تهویه هوا خیلی کوچک و کم فشار باشد، بارزترین مشکل این است که اتاق شما به درستی تهویه نمی­شود. همچنین می­تواند هزینه­ های انرژی را افزایش دهد زیرا باید برای مدت طولانی­ تری با تمام توان کار کند. بهترین روش برای انتخاب کولر گازی اندازه گیری اتاقی است که قصد دارید آن را در آن قرار دهید. البته این توصیه فقط برای سیستم تهویه پنجره­ای، دیواری، واحدهای AC مینی اسپلیت قابل حمل و بدون مجرا برای اتاق­ های یک نفره است.

3-در گام سوم محدودیتهای ساختاری را در نظر بگیرید

بسته به نوع خانه یا آپارتمان شما ممکن است محدودیت­ های قانونی خاصی در مورد انواع کولرهای گازی که نصب می­کنید وجود داشته باشد. به عنوان مثال برخی مناطق مسکونی و مجتمع­ های آپارتمانی، اجازه نصب کولرهای گازی پنجره ای را به شما نمی­دهند زیرا بخشی از آن­ها از پنجره نمایان است.

بعلاوه ممکن است نتوانید برای کولرهای گازی دیواری یا سیستم­های مینی اسپلیت داکت نصب کنید، زیرا این امر به تغییرات ساختاری در دیوارها نیاز دارد. در مورد تهویه مطبوع مرکزی هم مشکلاتی وجود دارد. برخی از خانه­ هایی که در اصل با این سیستم ساخته نشده ­اند محدودیت دارند. برای این سیستم­های تهویه مطبوع به کانال کشی نیاز است و ممکن است فضای موجود اجازه این کار را ندهد.

4-در قدم چهارم سعی کنید انتظار دقیق خود را در نظر بگیرید.

بعد از اینکه بودجه خود را در نظر گرفتید و محدودیت­های احتمالی که ممکن است در نصب دستگاه با آن روبرو شوید را مشخص کردید، اکنون وقت آن است که به این سوال بزرگ پاسخ دهید. دقیقاً به چه کولری نیاز دارید؟ اینکه بدانید از کولر گازی چه میخواهید، در هنگام انتخاب کولر گازی شما را به سمت درستی هدایت می­کند.

برخی از واحدهای تهویه مطبوع مانند سیستم­های تهویه مطبوع مرکزی و سیستم­های مینی اسپلیت بدون مجرا به فرایند نصب گسترده­ای نیاز دارند. این کار باید توسط متخصصان انجام شود. در حالی که انواع دیگر به کمترین تلاش احتیاج دارند و خودتان از پس آن بر می­آیید.

آیا می­خواهید در مصرف انرژی صرفه جویی کنید؟

اگر صرفه جویی در مصرف انرژی و صرفه جویی در هزینه قبض برق برای شما مهم است، باید بدانید تهویه مطبوع مرکزی بیشترین هزینه را دارد. در حالی که واحد AC پنجره­ای و کولرهای گازی دیواری ارزان ترین سیستم­های تهویه مطبوع هستند. سیستم­های تهویه مطبوع مینی اسپلیت بدون کانال و واحدهای AC قابل حمل در رنج میانه مصرف ماهانه انرژی قرار می­گیرند.

آیا سیستمی می­خواهید که به راحتی قابل جابجایی باشد؟

برای برخی از افراد داشتن یک واحد خنک کننده که بتوان آن را به راحتی در بین اتاق­ها جابجا کرد بسیار مهم است. تنها کولر گازی که این قابلیت تحرک را فراهم می­کند کولر گازی قابل حمل است. باز هم می­پرسید چگونه سیستم تهویه مطبوع مناسب انتخاب کنیم؟

سر و صدای زیاد چقدر برایتان آزار دهنده است؟

آیا سر و صدای زیاد شما را آزار می­دهد؟ در این صورت گزینه­های محدودی در اختیار خواهید داشت. مقیاس دسی بل در کولرهای گازی بسیار متفاوت است. سیستم­های تهویه مطبوع مرکزی کم صدا ترین واحدهای تهویه مطبوع هستند و سیستم­های مینی اسپلیت بدون کانال نیز منسب خواهند بود. کولرهای گازی پنجره ای پر سر و صداترین نوع ممکن هستند. البته قبل از پر صداترین این گروه یعنی کولرهای گازی قابل حمل  که صدایی شبیه به جارو برقی دارند.

چگونه سیستم تهویه مطبوع مناسب انتخاب کنیم؟

اکنون که کمی در مورد کولر گازی آموخته ­اید، زمان تصمیم گیری نهایی در مورد نحوه انتخاب کولر گازی فرا رسیده است. در زیر انواع مختلف کولرهای گازی و نحوه عملکرد آن­ها را بر اساس معیارهای بالا ارائه کرده ­ایم.

مزایای کولرگازی

مزایای کولر گازی پنجره ای

 • ارزانترین گزینه
 • سطح سر و صدا قابل تحمل
 • هیچ طبقه ای را اشغال نمی­کند
 • نصب ساده است و فقط به پنجره نیاز دارد
 • کم مصرف است

مزایای کولر گازی دیواری

 • مزایای مشابه تهویه هوای پنجره­ای اما کمی گران­تر
 • به پنجره احتیاج ندارد و می­توان آن را به اتاق دیگری برد
 • نیاز به نصب حرفه­ای دارد

مزایای کولر گازی قابل حمل

 • پر سر و صداترین گزینه
 • فضای کف را اشغال می­کند
 • راحت ترین مراحل نصب را دارد
 • می­توانید از یک پنجره برای تخلیه هوای گرم استفاده کنید
 • کم مصرف

مزایای کولر گازی مینی اسپلیت بدون داکت

 • قیمت متوسط
 • بسیار ساکت
 • فضای کف را اشغال نمی­کند
 • به پنجره نیاز ندارد
 • نیاز به نصب حرفه­ای دارد
 • می­تواند برای یک اتاق یا چند اتاق استفاده شود
 • با مصرف متوسط ​​انرژی

مزایای کولر گازی مرکزی

 • گرانترین
 • آرام ترین گزینه
 • فضای کف را اشغال نمی­کند
 • به پنجره نیاز ندارد
 • نیاز به نصب حرفه­ای دارد
 • نمی­تواند یک اتاق یک نفره را خنک کرد و باید یکباره کل خانه را خنک کند.
 • کم مصرف ترین سیستم

جمع بندی

همانطور که مشاهده می­کنید، انتخاب واحد AC مناسب برای خانه یا آپارتمان شما آنقدرها که به نظر می­رسد سخت نیست😉 . انتخاب یک کولر گازی به تعیین بودجه، دانستن اینکه اجرای چه گزینه ­هایی در داخل محل اقامت شما امکان پذیر است و انتظارات شما بستگی دارد. شما میتوانید با تماس با مشاوران هورسان از ما مکم بگیرید.

4.7/5 - (6 امتیاز)

اشتراک گذاری مقاله:

اشتراک در
اطلاع از
guest
9 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سمیرامیس
سمیرامیس
1 سال قبل

مقاله جامعی بود کاش خیلی جزیی تر هم وارد موضوع بشید چون نیازه واقعا مردم کم اطلاعات دارن درباره سیستم های تهویه مطبوع سرشون کلاه میره
مرسی

الناز
الناز
1 سال قبل

مورد بودجه ای که گفته شد از هر چیزی موقع خرید مهم تره

کامران
کامران
1 سال قبل

خدا قوت دستتون درد نکنه مقالات خوبی دارید چند وقتی هست فکر‌کنم مقاله جدید منتشر نکردید روند انتشار مقالات آکادمی هورسان متوقف شده ؟

مرتضی
مرتضی
1 سال قبل

خدا قوت به آکادمی هورسان 👌

هومن
هومن
1 سال قبل

مثل دیگر مقالات سایت که خوندم خوب و عالی بود

مرادی
مرادی
1 سال قبل
پاسخ به  هومن

خیلی ممنونم از ویدیو مفیدی که گذاشتید
شما مشاوره هم دارید ؟