اهمیت تعویض فیلترها در کولرهای گاز

اهمیت تعویض فیلتر کولر گازی

چرا باید فیلتر کولرگازی را تعویض کنیم؟

اگر کولرگازی را به عنوان تهویه مطبوع در خانه خود نصب کرده باشید، در داخل آن یک فیلتر پیدا خواهید کرد. فیلتر یک جز مهم است که به عنوان اولین نقطه تماس با هوایی که وارد یک واحد تهویه مطبوع می­شود عمل می­کند. عملکرد اصلی این فیلتر محافظت از داخل واحد در برابر گرد و غبار و سایر آلودگی­ هایی است که در هوا یافت می­شود. اهمیت تعویض فیلترها در کولرهای گازی را دست کم نگیرید!

فیلتر کولر گازی و یا اسپلیت جلوی ورود پرز، موی حیوان خانگی و الیاف معلق در هوا را می­گیرد. با عبور هوا از این فیلتر گرد و غبار و آلودگی در بدو ورود گیر می­کند تا به قسمت­های مختلف سیستم آسیب نرسد. در این مقاله به اهمیت تعمیر و نگهداری منظم فیلتر کولرگازی می­پردازیم.

در طول سال برای تمیز کردن یا تغییر فیلتر کولر گازی بازه­های زمانی مهمی وجود دارد. باید با توجه به فصل­ها و میزان استفاده برای تعویض فیلتر اقدام کنید. به خصوص در هفته ­های منتهی به تابستان و زمستان که همزمان با استفاده مجدد می­شوند.

  • چرا زمان تغییر فصل بهترین موقع برای تعویض فیلترها در کولرهای گازی است؟

زیرا این موعد شروع زمانی است که از آن­ها بیشتر استفاده می­شود. خصوصا در صورت نیاز به خنک سازی 24 ساعته در شروع فصل تابستان که بیشترین استفاده را خواهید داشت. بنابراین تمیز نگه داشتن فیلتر این اطمینان را می­دهد که کولر شما کارایی لازم دارد.

تعویض فیلتر اسپلیت و کولرگازی

البته اگر می­خواهید سیستم تهویه مطبوع خود را اساسی بررسی کنید، می­توانید از سرویس کارهای متخصص کمک بگیرید. در این مطلب فقط روی فیلتر تمرکز کرده ایم. در واقع از بین کارهای مختلف تعمیر و نگهداری مرتبط به کولرهای گازی، تمیز کردن یا تعویض مرتب فیلتر یکی از مهمترین وظایفی است که باید به آن متعهد باشید. اما دلیل این همه تاکید چیست؟

5 دلیل مهم برای تمیز کردن و تعویض فیلتر کولرگازی

بیایید نگاهی بیندازیم اگر از تعمیر و نگهداری منظم صرف نظر کنید چه اتفاقی می­افتد و تاثیری که بر جنبه­ های مختلف عملکرد کولر گازی می­گذارد به چه صورت است!

عملکرد بهتر

همانطور که در ابتدا گفته شد، عملکرد اصلی فیلتر حذف ذرات و مواد آلرژی زا از هوا نیست، بلکه جلوگیری از رسیدن گرد و غبار، آلودگی و مو به اجزای مختلف موجود در تهویه مطبوع شما است. وجود یک فیلتر تمیز به محافظت از باقی اجزای­ تهویه هوا کمک کرده و مشکلات مربوط به عملکرد مانند محدود شدن جریان هوا و افزایش مصرف انرژی را به حداقل می­رساند.

راحتی مداوم

فیلترهای مسدود شده به ایجاد دمای ناسازگار در فضای واحد کمک می­کنند. این باعث ضعیف شدن سرعت هوای خارج شده از سیستم می­شود. به این معنی که فضای شما ممکن است مقدار هوای لازم برای خنک شدن یا گرم شدن را به میزان دلخواه دریافت نکند.

کیفیت هوا

اگر یک فیلتر بیش از حد از گرد و غبار و آلودگی پوشانده شود، احتمال رشد کپک و باکتری روی فیلتر افزایش می­یابد. سپس هوا با عبور از این مخلوط گرد و غبار و کپک در نهایت به ذرات میکروسکوپی آلوده می­شود. این اتفاق می­تواند منجر به ایجاد هوایی شود که بوی ناخوشایند می­دهد و محیط داخلی شما را به محیطی بدبو تبدیل می­کند. بنابراین عدم تعویض فیلتر کولرگازی کثیف نه تنها جریان هوا را محدود می­کند، بلکه می­تواند به طور مستقیم کیفیت هوا را کاهش دهد.

سلامتی

فراتر از بوهای نامطبوع، کپک و باکتری موجود در فیلترهای شما می­تواند به مناطق دیگر منتقل شود و بقیه دستگاه را آلوده کند. هرچه کپک بیشتر باشد، سلامتی شما بیشتر در معرض خطر است. کولرهای گازی با استفاده از فن­ها هوا را به داخل اتاق باز می­گردانند در صورت تجمع این آلودگی­ها در واحد کولرشما، این پیامد می­تواند منجر به حمل هاگ در سراسر فضا شود.

افراد حاضر در این فضاها در معرض خطر افزایش مشکلات بهداشتی مانند علائم مشکلات تنفسی، عفونت­های تنفسی، رینیت آلرژیک و آسم هستند. با تعویض فیلتر کولرگازی می­توانید خطر تنفس هوای پر از ناخالصی را کاهش دهید.

عمر فیلتر

با گذشت زمان نه تنها فیلتر مسدود می شود، بلکه خراب می­شود و باعث خواهد شد گرد و غبار و خاک به قسمت­های دیگر واحد تهویه مطبوع شما منتقل شود. اگر این مورد کنترل نشود، قابلیت­های کاربردی کولر گازی شما در معرض خطر است. ممکن است دچار خرابی­هایی شود که نیاز به حضور یک تکنسین حرفه ای دارد. تعمیرات کولر گازی هزینه زیادی را در پی خواهد داشت.

می­توانید در ماه­های اولیه استفاده از دستگاه به جای تعویض فیلتر کولرگازی آن را تمیز نگه دارید. ما به شما توصیه می­کنیم که فیلتر کولر خود را هر 15 روز بررسی کنید. حداقل در ماه­های اوج استفاده حداقل یک بار در ماه آن را تمیز کنید.

با این حال خانوارهای طبقه همکف یک ساختمان­هایی که ساکنین سیگاری دارند، حیوانات خانگی نگهداری می­کنند، یا افراد حساس به آلرژی در آن زندگی می­کنند، باید به اهمیت این موضوع بیشتر توجه کنند. اگر تعویض فیلتر را به طور مداوم انجام ندهند، ممکن است طی ماه­های آینده دچار مشکلات تنفسی شوند. از طرفی دستگاه تهویه مطبوع آسیب می­بیند.

فیلتر اسپلیت تهویه هورسان

چگونه فیلتر کولرگازی را تعویض کنیم؟

ما نوع دیواری کولر گازی را به عنوان مثال در نظر می­گیریم.

  • اطمینان حاصل کنید که کولر خاموش است.
  • هر دو طرف پانل جلو را بگیرید و به آرامی آن را باز کنید.
  • اجازه دهید پانل به سمت بالا تاب بخورد.
  • فیلترها را پیدا کرده و با کشیدن آن­ها به سمت خود از واحد خارج کنید.
  • به آرامی فیلتر جدید را به جای خود فشار داده و مطمئن شوید که علامت “FRONT” رو به جلو است.
  • صفحه جلویی را ببندید.
  • دوباره برق را روشن کنید.
  • کولر شما آماده استفاده مجدد است.

جمع بندی

فیلتر کولر گازی جلوی ورود پرز، موی حیوان خانگی و الیاف معلق در هوا را می­گیرد. با عبور هوا از این فیلتر گرد و غبار و آلودگی در بدو ورود گیر می­کند تا به قسمت­های مختلف سیستم آسیب نرسد. در طول سال برای تمیز کردن یا تغییر فیلتر کولر گازی بازه­های زمانی مهمی وجود دارد.

باید با توجه به فصل­ها و میزان استفاده برای تعویض فیلتر اقدام کنید. با تعویض فیلتر کولرگازی می­توانید خطر تنفس هوای پر از ناخالصی را کاهش دهید. مراحل تعویض در این مطلب ذکر شده است.

اشتراک گذاری مقاله:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on email
Share on telegram

با ما همراه باشید . . .

دیگر مقالات

انتخاب تهویه مطبوع مناسب

چگونه تهویه مطبوع مناسب انتخاب کنیم؟

نحوه انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسبنحوه انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسبانواع کولر گازیکولر گازی پنجره ­ایکولر گازی دیواریکولر گازی قابل حملکولر گازی مرکزیآیا می­خواهید در

ایرواشر چیست

سیستم تهویه ایرواشر چیست؟

احتمالا تا به‌ حال درباره دستگاه‌هایی که هوا را تهویه و مرطوب می‌کنند، شنیده باشید؛ این دستگاه‌ها در دنیای صنعت با نام ایرواشر(Air washer) یا

مقایسه جامع چیلر و داکت اسپلیت

مقایسه چیلر با داکت اسپیلیت

مقایسه چیلر با داکت اسپلیتمقایسه چیلر با داکت اسپلیتچیلر چیست؟تفاوت چیلر با داکت اسپلیت در مشخصات فنیکانال ACتقسیم ACمقایسه سریع بر اساس تفاوت چیلر با

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *